Причините са най-вече политически и въпрос на обществено доверие, цитира изданието коментара на премиера Сергей Станишев. Не ставало дума за оценка на професионалната дейност на Валентин Петров. Павлин Димитров е досегашният директор на ОДП-Бургас.

***
"Често бягах от шествията на 1 май", спомня си пред "Монитор" Яне Янев, председател на "Ред, законност и справедливост". Според него това бил социалистически празник, който трябва да остане в историята. Янев коментира промените в кабинета и мнението му за тях е отрицателно. Той прогнозира икономически катаклизми през ноември.

***
"България трябва да се рекламира повече", съветва пред "Капитал" министърът на търговията и инвестициите на Великобритания лорд Дигби Джоунс. Той коментира, че според него България е "доста добре пазена тайна" като дестинация за чуждестранни инвестиции. Не знаех, че плоският ви данък е 10 на сто, а това означава, че и половината британски компании не го знаят - не е достатъчно рекламиран, обяснява той.

***
"Капитал" публикува материал "Необходимият бюджетен излишък", подписан от Хуан Хосе Фернандес-Ансола, представител на МВФ за България , и Алберт Йегер, който бе ръководител на мисията на МВФ у нас. Преизпълнението на приходите в бюджета неутрализира дисбалансите в българската икономика, коментират те.

***
"Инфлацията ни хлъзва  на левия завой", пише в анализ за "24 часа" общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. Ако под т.нар. ляв завой и фокусиране върху социалния вектор БСП разбира ръст на доходите в публичния сектор над ръста на производителността на труда, тогава наистина инфлацията може да остане двуцифрено число, смята той.

***
Проблемът с найлоновите торбички е основната тема на "Капитал", която той развива под заглавие "Когато цъфне найлонът". Според изданието има ясно и лесно решение, но трябва само воля да се приложи. В някои държави като Ирландия е въведена такса върху торбичките, може магазините да преминат на деграленови торбички, които се разграждат лесно, посочва примери вестникът. Три милиарда и двеста милиона са найлоновите торбички, които се купуват в България за година, по данни на министерството на околната среда и водите.

***
След като образователния министър обяви, че затяга в клас дисциплината, педагози предлагат - без стипендия за SMS в час, съобщава "24 часа". Вестникът развива на две страници темата за мерките за по-голям ред в училище. Психологът Иван Игов коментира пред вестника, че "Училището стана обучилище и децата се разбунтуваха". За да се промени училището, трябва да се променим ние, допълва той.  "Учители и синдикати на поправителен", препоръчва в анализа си "Монитор". Съсредоточени в парите, учители и синдикати забравиха, че проблемите трябва да се решават в комплекс, посочва авторът. Според него е трябвало да бъде предложена минипрограма, която да включва въпроси като училищна автономия, диференцирано заплащане, безплатни учебници за учениците,  приемане на стандарти за видовете училища.

***
"Политиците са фалшиви актьори", смята актьорът Антон Радичев. В интервю за "Стандарт" той сравнява, че политиците са слаби актьори и за доста кратко време ги разбират. Докато актьорът лъже на сцената благородно, трябва да накараш хората да се потопят в атмосферата на пиесата и да забравят своите проблеми, обяснява Радичев.  

***
"Крепи ни завистта и алчността", казва пред "24 часа" Харалан Александров, член на настоятелството на фондация "Отворено общество"-София. Съревнованието, хъсът да се наложиш на всяка цена мобилизират в краткосрочен план и създават усещане за живот, но в крайна сметка разхищават жизнената енергия, ако не са облагородени от етиката на загрижеността, смята той.