"Махаме поне двама заместник-министри", заявява пред "24 часа" икономическият министър Петър Димитров. В неговото ведомство броят на министрите ще бъде редуциран поне с двама - по един от квотата на НДСВ и на БСП. По повод промените в кабинета Димитров отбелязва, че новите министри са точните хора в точното време. Икономическият министър коментира и други теми, сред които инфлацията. Той обяснява, че сред основните причини за поскъпването на храните пред миналата година са били както повишеното търсене, така и сушата.
В друго интервю за "Класа" Димитров коментира: "Плугчиева и Миков са много добри попадения в кабинета". На въпрос как оценява икономиката на България след три години управление на БСП, Димитров отбелязва, че, гледана отвън, България изглежда изключително атрактивна и по много параметри е излязла на челни места не само в ЕС, но и в световни икономически класации, но, погледнато във вътрешен план, голяма част от българите се чувстват излъгани. Заявката на премира за по-голямо внимание за социалния вектор е в тази посока - успехът трябва да се приеме като успех на всички, допълва Димитров.
"Стандарт" също публикува интервю с Петър Димитров, озаглавено "Войводски калпаци, а не крила клатят БСП". На заседанията на двата най-важни форума - конгреса и Висшия съвет, решенията в последно време се вземат почти единодушно, от тази гледна точка, вглеждайки се в ръководството на партията, не откривам крила и течения, коментира Димитров. Ясно е, че има няколко войводски калпака, но това не променя факта, че БСП си остава единна партия, смята той.
***
"Като адвокат върнах на работа новия военен министър", разкрива в интервю за "24 часа" Николай Свинаров, депутат от Българска нова демокрация и бивш министър на отбраната. Цонев е бил директор на дирекция в МО и е бил уволнен от Бойко Ноев, а Свинаров е бил негов адвокат по възстановяването му в длъжност. Свинаров е работил с него, докато сам е бил военен министър, и казва, че го познава като добър управленец на нивата, на които е бил досега. Свинаров коментира и кои са потенциалните партньори на БНД за парламентарните избори. Разговаряме и с ГЕРБ, и с всички сили в дясното политическо пространство, към момента по-добрият вариант е да има широка предизборна коалиция - със или без ГЕРБ, които засега казват, че ще се явяват самостоятелно, посочва Свинаров. Изключително важно е обаче в дясното пространство да има още един партньор, с който ГЕРБ да може да управлява след изборите, това е нашата стратегическа цел, отбелязва той.
***
Пълната промяна в МВР почва от катаджиите и уличните патрули, пише в челния си материал "Стандарт". Той съобщава за плана за реформа в МВР, представен от новия вътрешен министър Михаил Миков на премиера Сергей Станишев. Първа точка била да има повече полицаи по улиците и шосетата. Те ще гарантират спокойствието на хората и ще намалят напрежението по пътищата.
***
"България е в челната тройка на ЕС с 6 на сто икономически ръст", информира от първа страница "Класа". Развитието на икономиката на страните от ЕС през тази година ще забави ръст, докато инфлацията ще продължи да отбелязва нови рекордни нива. В тези неблагоприятни условия България ще бъде една от малкото страни - членки, които ще запазят стабилния си икономически растеж, сочи пролетната прогноза на Европейската комисия за икономическото развитие в общността, цитирана от вестника.
***
"Да откраднем тайната на успеха в туризма", е заглавието на анализ в "24 часа". Авторът коментира, че трябва да има цялостна стратегия за туризма и, ако трябва, да изпратим агенти под прикритие в Хърватия, Гърция и Турция да препишат опита им и "да откраднем" тайната на успеха в туризма. Срамно ще е, ако останем в плен на дребните ежби и оставим на произвола на съдбата един от малкото перспективни отрасли на икономиката, отбелязва той.
***
"В диалога със СЕМ не постигаме добър резултат", признава в интервю за "Класа" Дамян Лазаров, председател на Комисията по търговия и защита на потребителите. Трябва да работим в синхрон с регулатора, когато се произнасяме, че една реклама е заблуждаваща, а тя продължава да се излъчва по телевизията, посочва Лазаров. Според неговите наблюдения българският потребител като цяло не е активен, не защитава икономическите си интереси и не проявява нужната инициативност.
***
"Икономията от тримесечното отчитане вече е изядена от други разходи", коментира пред "Дневник" Любош Павлас, регионален мениджър за страната ни на ЧЕЗ, компанията - собственик на електроразпределителните дружества в Западна България. Според него в цените на тока трябва да има постоянна компонента, която да покрива разходите за поддържане на мрежата.
***
"Културният туризъм и музиката са шансът ви", е мнението на бившия ръководител на екипа за присъединяване на България към ЕС Бриджит Чернота. Тя е в България във връзка с конкурс за издирване на най-добрите майстори на музикални инструменти. Тукашната традиция за ръчно изработване на музикални инструменти е известна в цяла Европа, посочва тя. Конкурсът ще обхване 10 страни.
***
"Как вкарахме "Тракийският въпрос" в Европарламента", обяснява в материал за "Монитор" Маруся Любчева, евродепутат от левицата. Тракийският въпрос е включен в проектодоклада на Европейската комисия по външна политика за напредъка на Турция по пътя към ЕС, който предстои да бъде приет на пленарно заседание на Европейския парламент през май, пише Любчева. "Монитор" уточнява, че включването на нерешените въпроси между София и Анкара по отношение обезщетяване на тракийските бежанци и техните наследници в проектодоклада е станало възможно благодарение на усилията на евродепутатите Евгени Кирилов и Маруся Любчева /ПЕС/ с подкрепата на техния колега Николай Младенов /ЕНП/.
***
"Обичат ме и турци, и българи", казва пред "Стандарт" певецът Мустафа Чаушев, който с концерт утре в зала 1 на НДК ще отбележи двоен юбилей - 65-тия си рожден ден и 40 г. на сцената. Когато се обръща назад, той се чуди как е извървял пътя си досега с толкова много препятствия, но е категоричен, че, ако трябва, пак би го извървял, и то по същия начин.
