Според автора България дава сигнал за неразбиране на главната философия на европейското финансиране чрез децентрализация. "Сега" анализира "Какво наследство получават новите министри". "Близнаков оставя добро наследство - Николай Цонев ще трябва да финализира през следващите месеци
договор  за 220 млн. евро, който е за изграждане на "Тактическа комуникационно информационна система на БА", коментира авторът.  Един от тежките "дарове", които ще получи Валери Цветанов от предшественика си Нихат Кабил, са замразените 40 млн. евро по предприсъединителната програма САПАРД за хранително-вкусовата индустрия. Новият вътрешен министър пък ще трябва да сложи ред в хаоса и злоупотребите и да излови мишките първо в дупката МВР, отбелязва "Сега". Гайдарски оставя двора все така разграден, но поне е сложил тук-там колчета за новата ограда, е коментарът на вестника за бившия здравен министър. "Промените в кабинета не отговарят на очакванията на Европа", твърди пред "Класа" проф. Димитър Иванов, доктор на икономическите науки. Смените закъсняха, смята той. "Обществото подкрепя промените", е челното заглавие на "Земя". Според данни на "Алфа рисърч" обществото е силно консолидирано около необходимостта от реформите, предлагани от премиера, а 39 на сто от анкетираните, са склонни да дадат кредит на доверие на Станишев. Друг акцент избира "Стандарт" - "Половината българи искат ляв завой на кабинета". 53 на сто от анкетираните настоявали за това.

***

"Спрях участието си във всички фирми", декларира пред "24 часа" Николай Цонев. Като изпълнителен директор на агенция "Социални дейности" на МО работех на трудов договор и имах всички законни основания да притежавам дялови участия във фирми, нямах право да участвам в тяхното управление, обяснява той. Той отрича твърдения, че от него е зависело кой да вземе дадена обществена поръчка, например за доставка на хляб за армията. Пред "24 часа" новият вицепремиер Меглена Плугчиева отбелязва: "Получих сложна задача в тотален цайтнот". Давам си сметка за  за огромната отговорност и за сложността на задачата, която трябва да бъде изпълнена в тотален цайтнот - в рамките на няколко месеца трябва да има реални резултати, коментира Плугчиева. Вярно е, че работата  е сложна и рискова, но желаещите  България да има успех по тази тема са преобладаващата част и затова въпреки отпора и въпреки някои интереси ще успеем, заявява тя. Плугчиева казва още, че според германския заместник-външен министър Гернот Ерлер назначаването й на този пост се тълкува от Брюксел като сигнал, че отношението ни към проблема с фондовете е много сериозно. В "Стандарт" еврокомисарят Меглена Кунева коментира: "Плугчиева ще наложи ред за европарите".  Имам впечатление от нейната настойчивост и упоритост, но гаранциите ще дойдат тогава, когато всеки по веригата знае какво прави, прави го по правилата и не прехвърля отговорността, отбелязва Кунева.

***

"Боклукът отново зарива София", е челното заглавие на "Монитор". Една от причините, че сметището в Суходол може да бъде затворено, тъй като Софийският административен съд отмени решението за отварянето му, посочва изданието. Столичната община ще обжалва решението на съда.

***

"Тест срещу 10 000 дрогирани убийци", предлага в рубриката си "Анализи" "24 часа". Поне 10 000 българи по неофициални данни всяка година сядат зад волана дрогирани и се превръщат в потенциални убийци, пише авторът. Вестникът започва кампания за закупуване на дрегери срещу дрогирани.

***

"Георги Първанов поиска магистрала до Белград", информира "24 часа". Три са основните направления, в които може да се развива бързо бизнесът между България и Сърбия - инфраструктурни проекти, енергетиката и инвестиции в района, където има засилено присъствие на българи, цитира изданието думи на президента Георги Първанов при официалното учредяване на българо-сръбския икономически форум. В него участват над 50 компании от двете държави, като целта е признаването на Косово от българите да не попречи на икономическите отношения между страната ни и Сърбия.  Не знам дали има други столици в Европа, които да не са свързани с магистрала или първокласен железен път, както е между София и Белград, отбелязал Първанов и посочил, че има готов проект,  част от коридор номер 10.    

***

"237 млн. евро сдобриха "Петрол" и "Лукойл", е челното заглавие на "Пари". След дългогодишни съдебни спорове Лукойл най-сетне успя да изкупи 75 бензиностанции на Петрол и петролната база в Илиянци. Стойността на сделката е 237 млн. евро, пише изданието. Продажбата на активите е част от извънсъдебно споразумение между българското представителство на петролния гигант и най-големия дистрибутор на горива в България.

***

"Данъчните почват акция за укрити доходи в чужбина", съобщава от първа страница "Сега". Офшорните зони вече не са удобно прикритие за доходите на богатите българи, за пръв път тази година Националната агенция по приходите ще получи информация за доходите от лихви, получени от български граждани с банкови сметки в някои държави и територии със статут на данъчен рай, пише изданието. "24 часа" също е избрал темата за водеща  и информира в челния си материал, че до 30 април всеки българин с влог в държава от ЕС или в офшорна зона трябва да обяви  сумите от лихви по тях в НАП.