Направено е много, трябва да се продължи и най-важното за мен е да се възстанови доверието в страната между общество и политици, и съответно доверието на Брюксел, коментира Плугчиева. Пред "Стандарт" Бойко Борисов заявява: "Насадиха новите на пачи яйца". Те нищо няма да могат да направят, все едно да си купиш фабрика на 9 септември, казва Борисов. На края на мандата смените са само козметични, те са направени под натиска на общественото мнение, на Европейската общност, не мисля, че нещо съществено ще се промени, отбелязва той.
В анализ "Петимата от РеМС" за "24 часа" Александър Божков, бивш вицепремиер от кабинета на Иван Костов, а сега съпредседател на Центъра за икономическо развитие, пише, че петимата предложени за министри, като петимата от РеМС някога, са необходимите жертви, за да се завърши героично един цял мандат. "Класа" цитира изказване на говорителя на ЕК Марк Грей, че "ЕК очаква правителствените промени в България да доведат до усилване на реформите за борба с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност". Въпросът с назначенията и оставките е изцяло вътрешен, но ние, разбира се, взимаме под внимание направените промени, посочва Грей. Според него назначаването на вицепремиер без портфейл, отговарящ за европейските фондове, показва съзнаване и ангажираност от страна на правителството за необходимостта от осигуряване на коректно усвояване на фондовете на ЕС. Двама социолози коментират промените пред "Класа".
Васил Тончев от "Сова Харис" смята:"Промените в кабинета са достатъчни". Според него основните моменти в правителствените рокади е решаването на въпроса с парите от еврофондовете и изчистването на проблемите в МВР. "Михаил Миков ще опита собствена реформа в МВР", прогнозира Антоний Гълъбов. БСП търси стабилни личности, с които да излезе от кризата на доверие, допълва той. Пред "Монитор" политологът Румяна Коларова посочва: "Статуквото се запазва". Тя не изключва вероятността след седмица-две да има нова вълна на парламентарни отцепници в НДСВ. "Големите скандали доведоха до скромен ремонт на кабинета", е гледната точка на "Сега". Ще има петима нови министри, но нито един от тях не обеща качествена промяна на приоритетите и начина на работа на отделните министерства, всички се заклеха да продължат делото на предшествениците си, пише в челния си материал изданието.
Под заглавие "Безстрастен кадрил в страстната седмица" "Сега" коментира в приложението "Наблюдател", че се е случила прозаична промяна в кабинета, а заявката е била за промяна на държавността. "Дневник" допълва темата с информация за слуха, че Румен Петков щял да стане председател на парламентарната група на левицата. Други споменавани имена били и това на говорителя на БСП Ангел Найденов и на главния секретар на БСП Димитър Дъбов. "Пари" коментира, че премиерът Сергей Станишев е обещал цунами от смени в правителството, а накрая е предложил само буря в чаша вода. Тройната коалиция хвърли прах в очите на Европа с пет нови имена на министри, пише изданието.
***
"Отделна агенция ще направи подслушването още по-безконтролно", коментира "Сега" в приложението "Законът" по повод идеята за изваждане на ДОИ и ДОТИ от МВР. Проблемът не е в ДОИ и ДОТИ, а в онези, които ги използват неправомерно, отбелязва авторът.
***
"Цените на разговорите между различни мрежи сега са монополни", посочва пред "Дневник" Петър Рендов от Комисията за регулиране на съобщенията. Той обяснява, че в момента при телефонно обаждане плаща този, който набира другия абонат. Принципът, към който се стремят ЕК и КРС, е да има конкуренция, ако се обаждам в чужда мрежа, да плащам до точката на взаимна свързаност на моя оператор, а за другото парче от преноса да плаща другия абонат по цената на неговия оператор, допълва Рендов. Когато всеки оператор започне да таксува собствените си абонати, вече има конкуренция, смята той.
***
"4 неща ни пазят от световната криза", анализира в "24 часа" проф. Николай Неновски, член на УС на БНБ и преподавател в УНСС. Банките са в много добро състояние, публичните финанси са здрави, а бюджетният излишък е буферът, който осигурява спокойствие; обемът на валутните резерви на БНБ е над 40 на сто от БВП, освен това съществуват и помощни източници и механизми за доставяне на ликвидност при криза, които са на разположение на правителството и на БНБ, изброява той.
***
"24 часа" отделя две страници на темата за случилото се по време на конференция "Пари за инфраструктура и туризъм" в понеделник. Тогава председателят на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова е напуснала залата след изказване на шефа на контролния съвет на Националния борд по туризъм Румен Драганов, който заявил, че няма статистика за българските туристи и че агенцията дава фалшиви звезди на хотели. Не мога да приема критиките към стратегията за развитие на туризма, нея сме я правили заедно с бранша, коментира във вестника Крушкова. Според Драганов липсата на данни за пътуванията на българите и грешна информация за чужденците прави невъзможно съставянето на проекти по оперативните програми.