Скандалът с МВР радикализира обществените нагласи, отне от доверието към почти всички държавни институции, но подмина вота за партиите, според априлско изследване на МБМД. Премиерът Сергей Станишев обаче излиза "сух" от кризата с 23 процента подкрепа, колкото и през март. С 3 на сто се е увеличил делът на хората, които искат предсрочни избори и през март те са 29 процента. 15 на сто са тези, които смятат, че сегашният кабинет трябва да остане непроменен, докато през март на това мнение са били 24 процента. Всеки трети предпочита смяна на част от министрите, а само 13  на сто - изцяло нов кабинета. Подкрепата за кабинета се запазва в рамките на 21 на сто. Електоралните нагласи се запазват в обичайните за последните месеци граници, коментира Янова. Водеща е ГЕРБ, която според данните подкрепят 26 процента от всички избиратели, БСП запазва стабилност - около 15 на сто и спад само от 1.3 процента. ДПС и Атака също са сигурни участници в следващ парламент с между 6 и 8 процента от гласовете. ВМРО се "изстрелва" до ДСБ с 1.9 на сто вот, СДС поддържат 2.5 процента от избирателите, вотът на НДСВ продължава да бъде около 1.4 на сто, според данните на МБМД. "Класа" обявява от първа страница:"Спада доверието в правителството, БСП губи близо 2 процента за месец". Недоверието в правителството наближава критичните стойности - 75 на сто е неодобрението към премиера Сергей Станишев, независимо че рейтингът му е стабилен,  коментира изданието, като цитира изследване за април на "Галъп Интернешънъл". Според социолозите скандалите в МВР са променили съществено масовите настроения в страната. Страната ни е обаче в най-доброто си икономическо здраве от началото на 80-те години на миналия век, смятат още от "Галъп интернешънъл". На въпроса за коя политическа сила биха гласували, ако парламентарните избори бяха днес, 26.2 на сто от анкетираните отговарят - за ГЕРБ, 17.2 процента - за БСП, 8 на сто - за ДПС, 6.8 на сто - за "Атака". За СДС биха дали гласа си 3.1 на сто, за ДСБ - 2.1 процента, за НДСВ - 1.6 на сто. "Цунами ще удари старите партии", е озаглавено интервю в "Стандарт" със социолога Цветозар Томов.

Според него ако това стане,  това "цунами" ще е с по-малка сила в сравнение с НДСВ и "Атака" и освен това би следвало първо да се появи нова кауза, за да се събере електорат. Правителствената криза ще бъде преодоляна - тя ще приключи с ремонта на кабинета, смята Томов. Според него нито управляващите, нито десницата имат интерес от предсрочен вот. Неговата прогноза е, че в следващият парламент ще влязат повече от 4 партии партии. В анализ "Белязаният" плач на НДСВ" "Монитор" коментира, че поведението на НДСВ е перфектен пример за политическо блъфиране. Партията на царя може да се  възпроизведе в следващия парламент единствено чрез либералния алианс с ДПС, което означава, че ако царят свали правителството, той се прощава с този евентуален спасителен пояс, посочва авторът. Блъфирането обаче се прави или когато си тотално отчаян, или ако играеш с белязани карти, или когато си сигурен какви карти държи противникът, не съм убеден, че НДСВ е наясно нито с картите на Станишев, нито на Доган, нито на Георги Първанов, отбелязва авторът.

***
 
"Корупцията по висшите етажи все още няма имена", коментира пред "Сега" шефът на дирекция "Главен инспекторат" към МС Николай Георгиев. От проверките и сигналите тук няма установени корупционни прояви на министри и заместник-министри, отбелязва още той. "

"Лустрацията в обществото ни тепърва предстои", заявява в интервю за "Монитор" ген. Бриго Аспарухов /БСП/, директор на НРС от 1991 до 1997 г. Смяната на едно правителство с друго не оправя нещата, оправя ги определянето на националните приоритети, които да обединяват всички, отбелязва той. Аспарухов коментира  и темата с отварянето на досиетата, което според него е закъснял акт и те ще бъдат използвани за политически цели. Истината вече никога няма да бъде научена, през годините всеки, участвал в управлението, е имал възможност да прочиства този архив и да манипулира информацията, мотивира се той.

***

"Да обучим младите роми, вместо да внасяме работници", предлага пред "24 часа" Деян Колев, новият заместник-председател на съвета по етнически въпроси. Бизнесът е готов да внесе работна ръка от Турция, Пакистан или Виетнам, а е достатъчно само тези хора да получат квалификация и ще заемат нишата, отбелязва той.

***

Сметната палата е изпратила на прокуратурата свой одит на фонд "Републиканска пътна инфраструктура", защото са установени данни за престъпления, съобщава "Сега", като цитира шефа на Сметната палата Валери Димитров. Одиторите са направили две проверки - на финансовото управление на фонда от 2006 г. насам и на ефективността на работата по експлоатацията и ремонта на пътищата от републиканската пътна мрежа. На прокуратурата е изпратен първият доклад, защото в него са установени данните за престъпления.

***

В челния си материал "24 часа" съобщава за нова система за паркиране и за движение, предложена от инж. Кирил Ризов, председател на "Съюз Такси". Основната идея е на всяка улица да се разреши паркирането, но само под 45 градуса и с предница към сградите.

***

За първи път от месеци България се измъкна от челната тройка на ЕС по висока инфлация - според най-новите данни на Евростат с 0.9 на сто ръст на цените през март спрямо февруари страната ни е на средно европейско ниво, пише "Сега". Този резултат ни поставя наравно с пет други членки на ЕС - Ирландия, Испания, Люксембург, Австрия и Швеция.

***

"Цената за строежа на АЕЦ "Белене" ще се индексира според инфлацията", казва в интервю за "Дневник" Любомир Велков, главен изпълнителен директор на НЕК. Той прогнозира, че до началото на юли ще бъде избран стратегическият инвеститор за "Белене". Велков коментира и цената на тока. В случай, че АЕЦ "Козлодуй" поиска увеличение на цената, по която продава електроенергията си, нашата силно ще се повлияе от това, защото НЕК изкупува най-голямото количество електроенергия от атомната централа,
обяснява Велков. Прогнозите ни сочат  увеличение на цената от 20-25 на сто, като в него влиза и таксата за пренос, допълва той.