В друг материал "БСП пред тежка битка" "Сега" прогнозира, че кризата няма да разтърси, а ще мобилизира левите до краен предел. "Сега" обръща внимание и на темата кой ще замести Румен Петков в правителството - според изданието следващият вътрешен министър най-вероятно ще е експерт, а не политическа фигура. "24 часа" пък научил от правителствени източници, че президентският секретар по въпросите на националната сигурност Румен Марков бил една от обсъжданите кандидатури за вътрешен министър. Според източниците на изданието шансовете на Марков да седне в министерското кресло се покачвали, след като станало ясно, че Ангел Найденов от БСП не е склонен да поеме щафетата от Румен Петков. "24 часа" пише, че планираните от премиера Сергей Станишев промени в кабинета ще се ограничат до промени в министерствата на вътрешните работи, отбраната и земеделието, като МО ще бъде отнето от НДСВ и дадено на БСП.
"Краят на тройната коалиция в БСП" е озаглавен анализ в "24 часа".След Румен Овчаров и Румен Петков партията остава на лидера си Сергей Станишев, коментира изданието. Най-силните моменти за социалистите бяха, когато двамата заедно със Станишев гледаха в една посока - една вътрешна тройна коалиция с перфектно разпределени ресори, отбелязва авторът. Нещата повече никога няма да бъдат същите, но Станишев още не е напълно подготвен партията да остане само негова, допълва той. В интервю за "24 часа" заместник-председателят на НДСВ Милен Велчев коментира: "Партньорите ни са достатъчно мъдри да не търсят мъст".
Смятаме подадената от Петков оставка за много адекватна стъпка и за достоен начин за поемане на политическа отговорност, посочва Велчев. Не сме имали намерение да извиваме ръце, в случай, че решението отчасти се дължи и на съобразяване с нашата позиция, това показва похвална чувствителност към мнението на един от коалиционните партньори, допълва той. Гласуването "въздържал се" съдържа посланието, че НДСВ ще играе ролята на гарант за
осъществяването на огласените сериозни реформи в сектора "Сигурност", отбелязва още Велчев. Пред "Дневник" секретарят на Изпълнителното бюро на БСП Антон Кутев прогнозира: "Сигурен съм, че ще започнат атаки към друг министър". Той отбелязва, че моментът на подаването и приемането на оставката на Петков е показало, че БСП не иска да работи под натиск. Според "Монитор" сред структурните промени, дискутирани в БСП, са разделяне на две министерства - това на икономиката и енергетиката и на министерството на образованието и науката, както и обособяването на специално ведомство, което да отговаря за европарите.
"НДСВ не иска да се разделя с нито един от министрите си", заявява пред "Монитор" Минчо Спасов, председател на парламентарната вътрешна комисия. Категорично заявихме, че те са едни от най-добре работещите в това управление, допълва Спасов. Той определя оставката на Румен Петков като европейска постъпка, макар и на някои да им се струва закъсняла. "Не била да хвърляме Петков на вълците", апелира пред "Стандарт" общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Той смята, че от ситуацията около МВР са губещи всички партии, защото т.нар. скандал демотивира българския избирател.
Кадиев е на мнение, че няма нужда от министерство за еврофондовете, но е наложително да има закон за еврофондовете, в който изрично да пише кой докъде каква отговорност носи. "Стандарт" коментира: "Всички козове при Станишев". Според изданието лидерите на ДПС Ахмед Доган и на НДСВ Симеон Сакскобургготски "развързват ръцете" а Станишев и му дават пълен картбланш. В последната година от премиерския си мандат министър-председателят ще взема сам оперативните решения, тройката ще се събира само по ключови въпроси, пише вестникът.
"Бойко Борисов ще трябва да отговаря на неудобни въпроси", коментира пред "Класа" социологът Живко Георгиев. Няма как фигура с неговата биография и статус в миналото да остане извън прожекторите сега, посочва Георгиев. Ремонтираният кабинет "Станишев" ще бъде силен само ако не си поставя граници в търсенето на истината за процесите, които доведоха до симбиоза между сивата икономика и сивата политика, допълва социологът.
***
"24 часа" публикува интервю с Димитър Димитров, брат на писателя Иван Гранитски. Според вестника Димитров, който до края на 2006 г. е официален вносител на цигарите "Карелия", има прякор Маслинката. Пред Би Ти Ви бившият шеф на митницата Емил Димитров-Ревизоро посочи човек с този прякор като наследник на Иван Тодоров-Доктора в цигарената контрабанда, пише изданието. Димитров коментира, че не е познавал Доктора. Той посочва, че не знае в България още да има организирана контрабанда на цигари. Освен това аз имам интерес да пазя марката, не мога да допусна фалшив бандерол да се появи някъде, да не говорим аз да го разпространявам, допълва Димитров.
***
"Д-р Чирков на съд за нелегални операции", пише от първа страница "Сега". Бившият директор на болница "Св. Екатерина" д-р Александър Чирков е обвинен за 20 незаконни трансплантации на бъбреци, направени през 2004-2005 г. в болница "Св. Екатерина".
***
"Генджев сее раздор сред мюсюлманите", заявява пред "Стандарт" главният секретар на Главното мюфтийство Хюсеин Хафъзов. Той информира, че на 19 април ще има Извънредна мюсюлманска конференция с дневен ред промени в Устава, избор на Висш мюсюлмански духовен съвет, избор на негов председател и главен мюфтия.
***
"Училищните униформи ще решат проблема с религиозните символи", коментира пред "Сега" председателят на Комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп. Там , където има приета униформа за училищата, е ясно как учениците трябва да са облечени, а иначе всеки е свободен да ходи облечен както желае, обяснява Еюп. Има обаче една чувствителна граница за това, което се смята за нормално облекло на учениците и тази граница трябва да се постави съвместно от ангажираните в образователната система, коментира той.
***
Вестниците информират, че работниците в "Кремиковци" пак ще протестират заради забавените си заплати. Държавата трябва да се намеси и кризата около собственика и управлението на комбината да започне да се решава", цитира "Стандарт" думи на лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.