Временното спиране на парите по САПАРД за България, е за доизясняване на разследванията, които текат по спрени български проекти, заяви тази сутрин пред bTV зам.-министърът на земеделието Димитър Пейчев. Според него, спирането на финансирането се е наложило от Европейската комисия /ЕК/ заради разследване през 2006 година за злоупотреби със 7,5 милиона евро.
При зам.-министъра пристигат цифрите след изпълнение на проектите и като информация какви проекти са договорени, а не кои фирми участват в проекти. Парите по програма САПАРД ще бъдат спрени, докато приключи разследването на ОЛАФ.
Не можем да искаме и да получаваме пари от ЕК, докато не приключи това разследване за злоупотреби през 2006 година. Днес на пресконференцията, каза още Димитър Пейчев, и представителите на ЕК ще заявят, че това е една мярка, която се налага и в други държави, и това е един от инструментариумите за корекции. През май месец пристига редовният одит на ЕК. Той ще покаже дали има някакви нарушения и ако има ще се търсят парите.
Скандалът със спрените средства е изкуствен, каза на свой ред бившият министър на земеделието Венцислав Върбанов, чието име бе замесено в случаи на източване на земеделски пари.
Според Венцислав Върбанов, ние вместо да помогнем нещата да се изяснят, разгорещяваме поредния скандал, което не е добро за страната ни. "Аз нямам моя фирма, с която съм участвал по САПАРД. Горд съм, добави бившият министър, че в моя избирателен район има много одобрени проекти по програма САПАРД, за които обаче не съм лобирал. Моето семейство има селскостопански бизнес преди аз да започна да се занимавам с политика и ще го има”, категоричен беше бившият земеделски министър.