Пред здравния министър Радослав Гайдарски президентът настоял за радикални промени във Фонда за лечение на деца. "Недопустимо е да се стига до закъснения, които да излагат на опасност живота на болните", категоричен е Георги Първанов. Затова той очаква да се увеличат от 5 на 50 процента данъчните облекчения при дарения за деца, колкото е облекчението в държавния фонд за лечение. Според президента, цитиран от "24 часа", в последните години социалните домове са реформирани, но българите все още не искат да осиновяват роми, големи и болни деца. Социалният министър Емилия Масларова смята, че все по-сериозен е проблемът с раждането на деца от момичета под 16-годишна възраст. В последните години социалните работници се опитали да предотвратят 17 000 опита за изоставяне на деца по домовете и успели в 4000 от тях.
"Дневник" акцентира върху оценката на Георги Първанов за филма на Би Би Си за дома в Могилино. Дълбоко ме смути онзи филм, който не е направен с любов към България, който е щрих от антибългарска кампания, която не знам кой и с какви цели е провокирал, цитира изданието думите на Първанов. Той допълнил, че във филма "има неща, които ние си ги знаем не по-зле".
***
"Масларова ще учи на труд и мързеливите безработни", пише от първа страница "Сега". Служители на социалното министерство ще започнат кампания по издирване на нерегистрирани безработни, те ще бъдат записвани в бюрата по труда и ще им бъде търсена подходяща работа.
***
"Няма да допусна корупционни схеми, за да угодя на някого", заявява пред "Пари" столичният кмет Бойко Борисов. Софиянци ще усетят, че бюджет-2008 е добър по това, че ще има повече детски градини, велосипедни алеи, нови булеварди и преасфалтиране на сегашните, ремонти на училища, поддържане на зелените площи, посочва Борисов. Заложили сме 17 млн. лева приходи от приватизация за 2008 г., за да не бъде рисков бюджетът, допълва той. Борисов информира още, че към продажба на "Топлофикация" ще се пристъпи, след като се постигне договорка с държавата.
***
"Опасно е да повериш живота на чужд държавник на шофьор с 1-2 г. стаж", отбелязва пред "24 часа" началникът на НСО Димитър Димитров. Броят на хората ни остана непроменен, но се увеличава натовареността, особено след влизането ни в ЕС у нас идват много чуждестранни делегации, посочва Димитров. Според него нормално би било да се преразгледа щатът и да се помисли за увеличаване на заплащането в НСО.
***
Със сигурност идеята на премиера Сергей Станишев да осветли роднините във властта и да се пребори с конфликтите на интереси в държавните поръчки е хубава, въпросът е реализацията й, коментира "Сега" в аналитичен материал.
***
Българите масово признават, че дават рушвет, ако ги спрат катаджии, пише в челния си материал "24 часа". Според ново проучване на Центъра за полицейски изследвания към Института по криминалистика и криминология 77.2 на сто от шофьорите си плащат, за да избегнат санкция при нарушаване правилата за движение. Толкова са униформените, които категорично твърдят, че не са вземали подкуп. Едва 21.7 на сто признават, че биха взели пари или вече са го правили.
***
"България е на едно от последните места по опазване на околната среда", според изследване на "Галъп интернешънъл" в 52 страни, цитирано в "Класа". Хората у нас все още смятат, че намаляването на боклука и пестенето на вода и ток не се отнася до тях лично, посочват от "Галъп".
***
"Кабинетът да не бърза с Косово", апелира пред "Стандарт" бизнесменът Христо Ковачки. По негови данни в Сърбия има над 500 млн. евро български инвестиции. Той отбелязва още, че в програмата на бизнеспартията ЛИДЕР ще бъдат предложени мерки как да се задържат специалистите в България, за да не се стига до внасяне на работна ръка.
***
"Европейската комисия защитава финансовите интереси на ЕС", отбелязва в интервю за "Монитор" Зинаида Златанова. Комисията приветства бързите действия, които българските власти предприеха за преодоляване на проблемите в агенция "Републиканска пътна инфраструктура" и ще работи в тясно сътрудничество с тях за засилване на системите за контрол, където е необходимо, посочва Златанова. Тя казва, че комисията остава в тясно сътрудничество с българските власти, за да помогне и при преодоляване на проблемите, довели до спирането на плащанията по ФАР. Смятаме, че е възможно до 31 март да се предприети необходимите коригиращи действия, за да се възстановят плащанията, допълва Златанова. (
Случаят със САПАРД ще бъде обсъден тази седмица между представители на българската администрация и Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони". "Сега" цитира мнението на Тадаръков, че най-вероятната причина за блокираните 81 млн. лева от САПАРД е забавеното разследване за източването на 7.5 млн. евро, започнало преди година. "Упреците от фонд "Земеделие" са абсолютно неоснователни", категоричен е наблюдаващия прокурор Андрей Андреев. "Европейската комисия обмисля да изпрати писмо-предупреждение до България, че страната може да загуби средства не само от предприсъединителните, но и от структурните фондове, ако не покаже качествен контрол в агенциите, които разпределят парите", пише "Дневник" от първа страница, като цитира анонимен източник от комисията. "Свърши митът, че и бе наше участие Европа ще ни оправи", коментира пред "Дневник"
политологът Огнян Минчев. Той тълкува замразените плащания от страна на ЕС като сериозно предупреждение за по-нататъшни наказателни мерки за българската държава, ако тя не предприеме необходимите действия, за да функционира в рамките на европейските институционални норми и процедури.
***
"Силните потребители правят Европа по-богата", е озаглавен анализ в "24 часа", написан от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева. Публикацията излиза едновременно в медии във всички страни-членки на ЕС по повод деня на потребителя 15 март.