Вчера Висшият съдебен съвет единодушно отмени решението, което предвиждаше магистратите на ръководна длъжност доброволно да декларират имуществото си. "Старите правила не са приложими", обясни шефът на комисията на ВСС за борба с корупцията Цони Цонев. Затова той и колегите му ще поискат информация от 17-те Висши съдебни съвета в Европейската общност как е уреден въпросът при тях. "За всички беше ясно, че тази операция бе пожелателна, с морални, а не законови основания и нямаше начин да се санкционират тези, които не си подадат декларации", коментира пред вестника Константин Пенчев. "Не възразих срещу спирането на правилата, тъй като те не свършиха работа. Въпросът ще бъде уреден подробно в етичния кодекс на магистрата, върху който в момента усилено се работи", увери главният прокурор Борис Велчев.
***
"НЦИОМ: 30% за ГЕРБ, 15% за БСП", цитира "24 часа" данни от последното представително проучване на НЦИОМ. Пет партии влизат в парламента, ако изборите бяха през февруари. За ГЕРБ биха гласували 30,3%, за БСП - 15,4%. Може да се говори за известно свиване на подкрепата за БСП в сравнение с края на 2007 г., отколкото за разширяване влиянието на ГЕРБ, коментират социолозите. ДПС е трета сила с 9,3%, а "Атака" четвърта с 5,4%. СДС заковава точно на бариерата - 4%, видимо в подем. ДСБ също леко дръпва нагоре и с 2,4% изпреварва НДСВ (1,6%). Бойко Борисов е пръв по одобрение с 64%. След него е президентът Георги Първанов (60%). Премиерът Сергей Станишев е шести с 29%. Полицията е най-одобряваната държавна институция - 42%, което е с 3% повече в сравнение с края на 2007 г. Ръст в одобрението има и за работата на съда и прокуратурата.
***
"Необходим е нов политически дневен ред", анализира в "Монитор" социологът Антоний Гълъбов. Според него антиподът на сегашното правителство би трябвало да бъде еднопартийно управление, консолидирано около безапелационна лидерска позиция. Но, подобна перспектива изглежда малко вероятна. Нямаме основания да очакваме, че настъпващите промени в българската политическа система имат потенциала да наложат подобна рязка смяна на моделите. Развитието на политическите процеси у нас трайно ни отреждат място сред страните на "безпомощния плурализъм", което означава, че най-вероятно следващото управление на страната, независимо от своя формален идеологически характер, ще бъде отново коалиционно.
***
"Да надскочиш сянката си", коментира "Сега". Повод е смайващата идея на мозъчния тръст на "Врабча" 23 за кабинет в сянка. Връх на парадокса е, че колкото повече изтлява електоралното тяло на НДСВ, толкова по-дебела става сянката му - цели дванайсет експертни съвета ще се бъхтят върху новите
предизвикателства пред управлението. Прийомът "кабинет в сянка" се използва единствено от опозицията - за да влезе в час с водената политика и да й мисли алтернативи. Но НДСВ все още е във властта. Интересно чия сянка ще бъдат дванайсетте съвета на царистите, които ще дублират сегашния кабинет? Сянка на самите себе си? Или може би жълтите ще искат цялата власт, напук на социологическите прогнози за 2% влияние?
***
"Защо няма депутат, изключен за корупция", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Николай Камов. Във вторник ПГ на Коалиция за България го изключи от редиците си. Причината е, че гласува заедно с опозицията за вота на недоверие срещу правителството и традиционно не се интересувал от работата на левите депутати. На въпрос защо не е напуснал сам парламентарната група на социалистите, Камов отговаря: "Коалиция за България получи най-много гласове, защото обеща промяна в много области. И най-вече в борбата с корупцията. Обеща социална политика, справедлива данъчна политика, а не плосък данък без необлагаем минимум. Аз съм в хармония с тези обещания. Доказват го моите гласувания за бюджета, за закона за хората с увреждания, за уседналостта. Затова не виждам причина да напускам. Може да прозвучи абсурдно, но трябва да се оттеглят онези, които са си променили политиката."
***
"Държавата със свой човек в "Кремиковци", съобщава "Стандарт". Прокурист ще влезе в "Кремиковци" до дни, за да спре източването на комбината. За това настоява икономическият министър Петър Димитров, който е принципал на държавния дял. Цените, на които комбинатът купува суровини и материали, са
нереалистични и твърде завишени. Така заводът се източва. Това налага назначаването на прокурист, който да следи какво се случва в завода, каза Димитров.
"Тол такси вместо винетки, цената остава същата", отбелязва "Пари". Очаква се винетките да отпаднат изцяло и да бъдат заменени от тол такси от 1 януари 2009 г. или началото на 2010 г. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. Цената на тол таксата ще е съизмерима с тази на винетките. Към моментът проектът предвижда тя да се заплаща само за магистралите. За останалите пътни
отсечки няма да се плаща директно от хората, които пътуват по тях, а от бюджета чрез Фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Министърът коментира, че към 2010 г. магистрала "Марица" ще бъде завършена изцяло, дотогава ще е изграден и участъкът София-Бургас от магистрала "Тракия".
***
"Брюксел се намеси за водата в София: да стане 1,20 лв.", отбелязва "Дневник". Ако до 1 май Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не се произнесе за инвестиционния план и новите цени на концесионера "Софийска вода", ще спрем парите по програма ИСПА за изграждането на канализация в София. Това заяви вчера на пресконференция в общината Карстен Расмусен от генерална дирекция "Регионална политика" в Европейската комисия. Той посочи, че цената на водата трябва да стане 1,20 лв./куб. м, вместо сегашните 0,85 лв., за да се осъществят инвестициите.
