Турската писателка Солмаз Камуран, която стана популярна с романа си "Естер – една еврейка в османския двор”, е в България за представянето на романа си "Вятърът на Дарданелите”, който излиза на българския пазар.

Действието в книгата се развива в Чанаккале. "Както е описано в книгата, това е такова място, което е свързано с Първата световна война. Знаех колко е важно мястото още преди да започна да пиша книгата. Това е един град, в който по това време е имало повече от 10 консулства. Имало е различни хора от различни малцинства и видях, че след войната всичко се е променило и не сме успели да възстановим това, което е било. И съм пресъздала всичко това в романа през призмата на любовта между хората”, обясни авторката.

Книгата предизвиква противоречиви реакции в Турция и Камуран си го обяснява с факта, че в момента действителността в Чанаккале е много по-различна от времето на Първата световна война. "Вече няма такива малцинства в Чанаккале - няма роми, арменци, може би има един или двама евреи и това е променило цвета на целия град. Може би това е причината за проблемите.”

Главната героиня в романа е млада мюсюлманка от бедно семейство в Чанаккале и книгата разказва за нейната любов, но не само... "Аз разказвам за социалното и икономическото положение в града. "Вятърът на Дарданелите” всъщност е вятърът на живота на тези хора. Хора, които могат да бъдат разпръснати от този вятър навсякъде по света. Исках да покажа по какъв начин войната влияе на хората и по какъв начин може да ги накара да се променят”, обясни авторката.

Солмаз Камуран може да се похвали с познанството си с носителя на Нобелова награда за лотература Орхан Памук и с факта, че писателят оценява доста високо романите на колежката си.

Оказва се, че писателката има български корен – баба й по майчина линия е от Русе, но се е преселила в Турция по любов.

Писателката коментира изключителния успей, на който се радват турските сериали в България. Според нея в това няма нищо чудно, имайки предвид, че двете държави са съседки и имат много културни сходства. "Ако се спасим от предразсъдъците си, можем просто да се радваме на общите си неща”, каза Камуран.

Писателката не се притеснява от факта, че в България има хора, които открито се обявяват против членството на Турция в Европейския съюз (ЕС). Според нея всеки има право на мнение и тя никога не се е чувствала като чужденец в България.

Солмаз Камуран сподели, че според нея не е толкова важно Турция просто да бъде приета в ЕС. "Според мен е важно животът в Турция да стане такъв, че да отговаря на критериите на ЕС. Хората в Турция да го приемат и да живеят по тези критерии.”

Писателката сподели радостта си от факта, че вече втора нейна книга бива преведена на български език и се надява и новият й роман, който излезе в Турция преди 3 месеца, ще излезе скоро и в България.