Над 1,6 милион лева бяха събрани от SMS-и и дарения в помощ на децата на Хаити. Кампанията "Надежда за децата на Хаити" на УНИЦЕФ България и bTV приключи днес, 15 март, като голяма част от парите вече са изразходени за животоспасяващи доставки.

Част от набраните средства за децата са използвани за доставка на питейна вода, ваксини и подобряване на санитарните условия, за да се избегнат епидемии.

"Продължава да се доставя вода както на деца и майки, така и на семейства както и да се доставят допълнителни лекарства за болните. Тези средства подкрепят имунизирането на 500 000 деца, децата на допълнителни храни, над 400 000 бременни и майки”, каза Диана Вакарелска, УНИЦЕФ - България.

Друга част от събраните средства са изразходени за закупуването на 500 училищни палатки, снабдени с училищни пособия. Така хаитянчетата няма да бъдат лишени от правото на образование.

"Доставени са т.нар. "кутия за училище” - комплект на деца с пособия, закупени са палатки, отново да се върнат в учебните занятия. Целта е да се доизградят още 150 центъра за непридружени деца и бебета, за тях да се осигури грижа, храна, докато се намери тяхното семейство”, допълни тя.

3 милиона бяха засегнати от земетресението в Хаити, като половината от тях са деца.

Как изглежда Хаити два месеца след земетресението, разказа репортерът на bTV Генка Шикерова, която вчера се завърна от островната държава:

Няма голяма разлика от преди два месеца. В страната цари хаос. С тази разлика, че може би пътищата в Порт-о-Пренс пътищата са по-проходими, отколкото са били тогава. В момента хората са се завърнали към борбата за оцеляване.

По разрушените сгради има адски много хора, които събират желязо, тухли, ровят за останали продукти. Всичко това се случва на фона на мумифицирани трупове около тях, но на никой не му прави впечатление.

Заразите тепърва предстоят да плъзнат, особено в лагерите. Според медицински сестри, които работят на терен, децата вече масово страдат от анемия. Освен това, по-голяма част от хората, които живеят в лагерите, страдат от обриви, кожни заболявания, като посттравматични синдроми вследствие на стреса.

Ние лично не видяхме нито един багер, нито една тежка машина, с която да се работи. Международната помощ е "на парче". Там реално няма абсолютно никаква организация, никаква координация. Всеки отива там, събрал е някакви пари, отива, за да помага.

Случайността ни срещна с един българин, който работи там от шест години, за да помага по принцип на хората от Хаити. Ето с какво се занимава той:

Преди 7 години Димитър Русафов идва на екскурзия в Хаити. Тогава той е собственик на печеливша строителна компания в Съединените щати. Няколко месеца по-късно продава бизнеса си и се връща в Хаити, за да помага на хората. И така вече 6 години.

Построил е малко училище в един от най-бедните квартали на Порт-о-Пренс. След земетресението, дворът на напуканата сграда е мястото, където той и организацията му се грижат за повече от 500 деца

"Целта е след земетресението да се създадат занимания за деца със спорт, изкуство, песни, те да релаксират и постепенно да се навлезе в училищната година. Не се започват веднага образователни действия. Повече се набляга върху релаксация и фън активитис”, разказа той.

Освен че почти няма здрави училища, децата в Порт-о-пренс все още се страхуват да влизат в сградите. Всички занимания се провеждат навън. Проблемът в Хаити, обаче е в липсата на каквато и да било координация.

"Хаити е идеалното място за фантомни организации, които правят милиони долари. Особено след земетресението. Няма контрол, има много пари, които влизат и ние имаме много случаи, които разследваме в момента. На много домове за сираци, които целта им е да не помагат на децата, а да правят пари”, заяви още той.

Основният проблем е, че два месеца след земетресението в Хаити няма власт, въпреки наличието на легитимно правителство. Работи се на парче, без план, без ясна визия за бъдещето, но за сметка на това - с много пари.

40-годишният Димитър остава в Хаити, за да помага на пострадалите. Той също е получил материали от УНИЦЕФ-България.

Хаити има нужда от здрава ръка, от човек или от една организация, която да даде насоки как да се разпределят тези помощи и да се върви напред, допълни още Шикерова.