"Няма да правим общ фронт срещу правителството", заявява пред "Монитор" Радослав Точев, международен секретар на ГЕРБ. Това, че недоволството от сегашното управление обедини в рамките на един ден и на един митинг доста противоположни политически формации не означава, че и занапред тези партии ще излизат с общ фронт срещу управляващите и ще правят общо правителство, отбелязва той.

***

"БСП се научи от ДПС на корупция", заявява пред "Сега" лидерът на ПД "Социалдемократи" Николай Камов. ДПС е маята на корупцията, но не знам дали е основният "потребител", ако съдим по схемата, БСП има 8 дяла от всичко, напълно е възможно и от корупционните практики, смята Камов. Камов беше единственият представител на мнозинството, който гласува "за" вота на едоверие към кабинета. Той уточнява, че гласът му е специално по темата с корупцията, а ако вотът е бил за друго, не би го подкрепил.

В материал "Вот на тотално недоверие" "Сега" коментира, че опозицията едва ли ще получи доверие и при следващия вот срещу правителството. Единствената полза за опозицията от нефелните дебати за корупцията е сигналът, който я даде към чужбина и външните си донори - има ни, мърдаме, пише авторът.

"Корупцията е родена в Брюксел май", пише в анализ в "24 часа" програмният директор на Дарик радио Константин Вълков. И докато Брюксел иска с доклади София да я пребори, нека да даде личен пример, коментира Вълков. Той припомня, че комисията на ЕС за борба с измамите започна да разследва вътрешния одит в Европейския парламент, разкрил големи злоупотреби.

***

"Корупция по високите етажи на властта!Кои са ниските?", пита в интервю за "24 часа" Цони Цонев, член на Висшия съдебен съвет. Той отбелязва, че в междинния доклад на Европейската комисия за България коректно се говори за "предполагаема корупция по високите етажи на властта". Да се посочи обемът на корупция в една държава е трудно, отбелязва той.

***

"Ген. Атанасов пуснал Куйович у нас", пише "24 часа". Вътрешният министър Румен Петков обявил, че Будимир Куйович е получил през 1997 г. и 1999 г. статут на временно пребиваващ в страната, а през 2001 г. - статут на постоянно пребиваващ. Последното разрешение било издадено два месеца преди изборите през 2001 г. По това време шеф на контраразузнаването е бил Атанас Атанасов. Наследникът на Атанасов Иван Чобанов не е продължил тази практика. Черногорецът Будимир Куйович беше задържан преди Нова година в Пловдив. Според МВР той е ключова фигура в наркотрафика на Балканите, припомня "24 часа". Ген. Атанасов коментира, че съгласно закона от 1997 до 2001 г. разрешенията за временно пребиваване на чужденци в България и за удължаването му са се издавали от служба "Паспорти и визи", която е била към дирекцията на полицията, а не към НСС.

***

Няма място за ревност между мен и Сертов", посочва пред "Стандарт" вътрешният министър Румен Петков. Той отбелязва, че с председателя на ДАНС Петко Сертов са не просто партньори, а единомишленици и резултатите от съвместните операции са показали, че системата е заработила. Петков казва още, че като цяло работата на полицията е добра. На въпрос дали управляващата коалиция ще вземе втори мандат Румен Петков коментира, че това вече е много по-реалистично.

***

Според челния материал на "Стандарт" заплахи за убийство са получили премиерът Сергей Станишев, президентът Георги Първанов и министърът на вътрешните работи Румен Петков. Вестникът цитира неназован високопоставен източник от службите за сигурност.

***

"Обсъждаме пожарната да излезе от МВР", казва пред "Класа" Пламен Ранчев от БСП. Според него има резон в предложението противопожарната безопасност и охрана да бъде под контрола на общинските администрации и на министерството на бедствия и аварии. Друг вариант е пожарната да бъде генерална дирекция.

***

"Само 3.8 на сто от българите искат да работят в чужбина", съобщава от първа страница "Сега". Само толкова от българите в трудоспособна възраст са предпочели да припечелват зад граница през м.г. според резултати от изследване на Агенцията за социално-икономически анализи и Центъра за сравнителни изследвания.Гурбетчиите вземат средно по 800 евро на месец, което е с около 100 евро по-малко от 2005 г., пише изданието.

***

"Детектор за алкохол може да блокира колата", казва пред "Новинар" Алекси Кесяков, секретар на Държавната обществена комисия по безопасност на движението към Министерския съвет. Според него няма проблеми да се въведе и в България изискване шофьорите, заловени да карат пияни, да оборудват колата си с такъв детектор. При качването се водачът трябва да духне и ако стройството отчете над допустимите промили в кръвта, автомобилът не може да тръгне, обяснява Кесяков.

***

Ако вдигането на предпазната клауза за българската авиация се забави, това ще се окаже фатално за нашите превозвачи, пише от първа страница "Класа", като цитира представители на Асоциацията на българските авиокомпании. Предпазната клауза беше наложена в края на 2006 г.

***

"Масови илюзии в данъчната област" - такъв е изводът на Марчела Абрашева от "Галъп интернешънъл" на базата на изследване на агенцията, направено за "Класа". Тройната коалиция въведе един от най-ниските налози върху доходите в Европа, но всеки втори у нас не знае това, коментира тя. Според данните едва половината от запитаните знаят, че новият данък е 10 на сто.

***

"Съмнителни фирми може да спекулират с детските домове", допуска в интервю за "24 часа" евродепутатът от левицата Илияна Йотова. Кампанията срещу България във връзка с Могилино продължава и с колеги евродепутати решихме да изясним повече обстоятелства около тази кампания ,обяснява тя. Получихме и сигнали, които поставят много въпроси, включително и за интереси, свързани със средствата от еврофондовете, за българско участие там, казва Йотова. Не оправдавам никого, но в крайна сметка филмът днес не показва обективно истината, защото за 2 г. в този дом, а и в други подобни, е направено много, защо да го зачеркваме, отбелязва тя. По повод отхвърления вот на недоверие към кабинета Йотова коментира, че много отдавна по-вял и банален дебат не се е случвал в пленарната зала. Правителството на Костов бе превърнало корупцията в държавна политика, а сега е в ролята на съдник, допълва тя.