"Проблем с министър Дянков. Проблем с Божидар Димитров. Проблем с науката. Проблем с общинските бюджети. Министър на икономиката, който се интересува само от енергетика. Министър на земеделието, който се интересува само от качеството на храните. Проблеми с усвояването на еврофондове. Проблем с културата, екологията, инфраструктурата, та чак и с "Формула 1". Затова Кадиев предлага "вот по вътрешен ред и правосъдие. Вот за слабата работа по овладяване на престъпността."
В интервю за "24 часа" лидерът на СДС Мартин Димитров, отбелязва, че не обмислят включване в левия вот недоверие. По думите му с БСП не правят нищо заедно. Димитров посочва, че кабинетът трябва да харчи толкова, колкото събира. "Хем е проста, хем справедливо - колкото събираш толкова харчиш".
"Земя" съобщава на първа страница, че Мариана Коцева, председател на Националния статистически институт, депозира оставката си пред премиера Бойко Борисов. Освобождаването й от поста бе поискано от ВМРО във вторник. Причината е, че при пробното преброяване на населението у нас по интернет в графите са попаднали несъществуващи етнически групи като българомохамедани, българогагаузи е африканци, уточнява изданието.
Всички плащания на суми над 5000 лв. вече ще се правят по безкасов път, пише под глава "Труд". За целта министрите приеха законопроект за ограничаване на плащанията в брой, който ще бъде внесен в парламента. Ограничението ще важи и за суми под 5 000 лв., ако представляват вноски по задължения за общо над 5 000 лева. Правителството задължи работодателите да превеждат заплатите само по банков път. Ако в селищата, както и по месторабота и по местоживеене на служителя, няма нито банков офис, нито банкомат той ще получава парите си в пощата, както правят в момента пенсионерите, уточнява изданието.
Според челото на "Сега" кметовете на малките общини се организират за протест срещу намерението да се въведе нова транспортна схема в страната, която ще ограничи директните автобусни линии между малки населени места, столицата и различните областни центрове. "Не искаме да плашим засега нито с премиера, нито с Еврокомисията, защото се надявам министърът на транспорта да разбере колко сериозно промените засягат малките общини", коментира пред "Сега" председателят на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова.
В "Стандарт" е цитирано изказване на кмета на Каварна Цонко Цонев. Той посочва, че икономиката в страната ни е пазарна и не може административно да се определи кой докъде ще пътува, как ще пътува и на какви цени. Ако се приеме новата транспортна схема, това ще затрудни достъпа до Каварна на много ученици и студенти, които учат в София. По думите му няма никаква икономическа логика в предложението на транспортния министър. "Това е поредният кьорфишек, който се предлага", допълва Цонев.
В "Стандарт" Белчо Цанев анализира "внимателно и обективно как министърът мисли за железниците".
"Труд" цитира президента Георги Първанов: "Безпокоя се от това, образно казано "Тука има, тука нема" в нашето данъчно законодателство, от тези постоянни изтощаващи дискусии". Това заяви Първанов в Берковица по повод предложенията за изменения на акциза и данъци, уточнява изданието. "По принцип коментирам законопроекти, които са минали през парламента, а не законодателни идеи. Но смятам, че гражданите трябва да имат сигурност, яснота за данъчните задължения напред. Мисля, че с тази политика на вдигане на данъците едва ли ще постигнем ефект", каза още държавният глава.
Министрите трябва да говорят повече в парламента, казва в интервю за "Сега" Анастас Анастасов, депутат от ГЕРБ и зам.-шеф на Народното събрание. Според Анастасов по сега действащия правилник времето за контрол не е достатъчно. "Трябва да се направи сериозен анализ каква е структурата на досегашната работа, в т.ч. и на администрацията, на работните групи, на МС. Ако наистина успеем да наложим този модел - две седмици в пленарна зала, една седмица работа в комисии и една при избирателите, това ще даде възможност на народния представител да работи колкото трябва и където трябва", допълва той.
"Сега" отбелязва на първа страница, че здравната каса отчита невиждан ръст на приетите в болница. Според нейните разчети, цитирани в изданието, очакваният им брой до края на годината ще достигне 2 080 000. Това значи, че за първите 6 месеца на годината са отчетени над 1 млн. пациенти, или със 150 000 повече спрямо същия период на м.г.
"Може би някакъв малък процент от това повишение е в резултат на факта, че в някои болници пациентите не са намерили също качествено лечение и се е наложило няколко пъти да бъдат хоспитализирани по повод на една и съща болест, докато получат ефективното лечение". Това твърди проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина", в интервю за "Класа". В отговор на въпрос Начев коментира, че за да се подобри състоянието на здравеопазването в България, то трябва да бъде обявено за приоритет на държавата. По думите му второто, което недвусмислено трябва да се направи, е да се намали броят на болниците. "Болничната помощ също така трябва да се структурира. Това е много важно... И на последно място Ц трябва да има прозрачност на болничната дейност и контрол на качеството. За тази цел трябва правилата за добра медицинска практика да бъдат въведени задължително, за да се прави периодичен анализ с последващи санкции въз основа на строги правила. И трябва да се създаде лекарската камара", допълва Начев.
Болници съдят здравната каса, отбелязва "Труд". Лекарите в Старозагорско се чудят дали да протестират, или да затварят болниците, защото нямат пари. В изданието е цитиран директорът на Чирпанската болница д-р Неделчо Тотев: "Пратил съм отчета си за месец август по пощата, защото, ако го занеса лично, от районната каса ще го върнат. Трябва да ни се плати, това което сме заработили, не можем да прогнозираме кога ще се разболеят хората". Здравната каса в Търговище също отказва да приеме отчетите на болниците за август, което е скандално и незаконно, обявиха от местната организация на лекарски съюз. Причината била, че болниците са изразходвали средства над определения им лимит за месеца. Лечебниците са готови и за съдебни искове. Болницата в Свищов вече съди касата за 12 000 лв. за неразплатени дейности.
Бившият съветник в ДАНС Алексей Петров вече не е обвиняем за организиране на банда за заплахи с цел имотни облаги, пране на пари, източване на ДДС, укриване на данъци и склоняване към проституция, а само за изнудване. Върху това акцентират всички ежедневници. "Алексей Петров вече не е бос на "Октопод", е водещото заглавие по темата в "Сега". "Новинар" допълва: "Октопода остана без пипала, Трактора - пак с белезници". "Октопода" се оказа балон", отбелязва на челна страница "Дума". "24 часа" цитира Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи: "Има тактика в разследването и тя се прилага в различните етапи. Това е първият етап. В момента мярката променена ли е на Алексей Петров? Което означава, че има достатъчно факти за всичко, което сме говорили през тези месеци."
"Кървави избори ли? Те са за слаби политици" е озаглавено интервю с Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи. В отговор на въпрос Цветанов коментира, че за "една година ние променихме облика на България, имаме одобрението на българските граждани. Е, нямаме одобрението на политическите опоненти. Но не това е важното. Важно е да създадем среда на спокойствие и сигурност за инвестициите, и както ни каза бившият премиер на Испания г-н Аснар, да гарантираме физическата и правната сигурност на гражданите. В тази насока правим много, но и има какво още много да се желае".
"Сега" отбелязва, че в един ден прокуратурата успя да внесе в съда две от емблематичните дела от последните месеци - срещу групата на "Наглите", обвинени за 11 отвличания и за корупционната афера срещу бившия военен министър Николай Цонев, ексглавния секретар на финансовото министерство Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров. "Наглите и Цонев застават пред Темида", коментира "Монитор" по темата.
Ден след като "Сега" разкри, че ДПС е внесло жалба срещу държавата в Страсбург, се разбра, че претенцията на движението може да е за един лев. Партията на Ахмед Доган се обърна към евросъда заради обявените за недействителни от КС 18 000 гласа от Турция на последния парламентарен вот. Депутатът, чийто мандат бе касиран заради това решение, Рушен Риза обясни, че жалбите в Страсбург са две. Едната е от него самия и партията ДПС, а другата - от над 100 избиратели, които се почувствали ощетени. Преди време от ръководството на движението обясниха, че двата документа ще придадат по-голяма тежест на делото. Риза все пак се застрахова, че финансовите претенции ще бъдат обявени, след като се образува делото, уточнява изданието. На въпроса в какъв размер могат да бъдат въпросните претенции към държавата Риза отвърна: "и за един лев".
ДПС може да получи обезщетение от 10 хил. евро, но държавата не може да бъде принудена да възстанови депутат след 6 - 7 год., когато ще бъде решено делото, пише "24 часа". Това заявява адвокат Михаил Екимджиев по повод жалбата на хората на Доган в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. В обобщение на статията е цитиран премиерът Бойко Борисов: "Обещал съм на българския избирател Ахмед Доган да е подсъдим".