Против Русия, слава Богу, война няма, но има опит да се забави нашето развитие с различни средства. Това заяви руският президент Владимир Путин, коментирайки изказването на ръководителя на Федерацията на независимите профсъюзи на Русия Михаил Шмаков на IX на синдиката, предаде РИА Новости.
По думите на Путин сега се наблюдава опит да се замрази установения след разпада на СССР световен ред начело с един безусловен лидер, който „иска да си остане такъв, предполагайки, че всичко му е позволено, а на другите – само онова, което той реши и което е в негов интерес”, цитира агенцията думите на президента.
„Такъв световен ред никога няма да е приемлив за Русия. Ако това се харесва някому, ако някой желае да живее в условия на полуокупация, ние това няма да направим. Но ние и не смятаме да воюваме с никого. Ние възнамеряваме с всички да сътрудничим”, подчерта Путин.
„И опитите, които се предприемат, в това число т.нар. санкции, в крайна сметка, мисля, че те никому няма да донесат полза, а по отношение на такава страна като нашата – те направо не могат да са ефективни, макар да нанасят определена вреда”, добави той.
„Ние трябва да разберем това, и разбирайки го, да повишаваме равнището на нашия суверенитет в това число и в икономическата сфера”, посочи Путин.
Меркел: Трябва икономически натиск срещу Русия
„Европа иска да изгради сигурност заедно с Русия, а не против нея”, заяви по време на Мюнхенската конференция по сигурността и след вчерашната среща с руския президент германският канцлер Ангела Меркел.
„Никой няма интерес от ново разделение в Европа. Искаме да изградим сигурност съвместно с Русия”, каза Меркел. Според нея кризата в Украйна поставя под въпрос съвременния световен ред, а „действията на Русия са нарушили световния ред и принципите на съвместно съществуване в Европа”.
Канцлерът заяви, че Германия е готова заедно със съюзниците да помогне за „укрепване на трансатлантическата и европейската безопасност”. Необходимо е сътрудничество в решаването на актуалните проблеми – от неразпространението на ядрено оръжие до борбата с международния тероризъм, допълни тя.
Тя допълни, че сътрудничеството с Русия е важно по редица международни въпроси, сред които уреждането на кризата в Сирия, където по думите ѝ химическите оръжия са почти унищожени до голяма степен благодарение на сътрудничеството с Москва. Меркел обаче определи като належаща задача преговорите за уреждане на украинската криза.
Успехът на новата френско-германска мирна инициатива за Украйна не е гарантиран, заяви канцлерът. „След вчерашните разговори в Москва, които водихме френският президент и аз, не е сигурно, че ще постигнем успех. Но според мен и според френския президент безспорно си заслужава да опитаме”, каза тя.
Меркел допълни, че Западът трябва да използва икономически натиск срещу Русия, а не да оказва помощ на украинската армия. Доставянето на оръжия няма да помогне за уреждане на конфликта в страната, посочи тя.