„Избих ги всичките” – тази реплика, изпусната неволно в ефир, вкара в ареста един от най-известните американски милиардери Робърт Дърст. 71-годишният бизнесмен е разследван за убийство три пъти, но никога не е осъждан.

По време на снимките на един от епизодите на документалната поредица на HBO„Несполука: Животът и смъртта на Робърт Дърст” главният герой казва: „Избих ги всичките”. В този момент той е сам, но микрофонът на ревера му е включен.

Последната серия бе излъчена на 15 март, а Дърст беше арестуван от агенти на ФБР ден преди това по подозрения в убийството на дъщеря на мафиот, извършено преди 15 години.
Случаят е пореден, показващ, че понякога и милионите не могат да те спасят... особено, когато си убиец. Ето и други такива:

Аисам Сафетли

Аисам Сафетли


През септември 2009 австралийският бизнесмен Майкъл Макгърк е разстрелян пред дома си в Сидни и пред очите на деветгодишния си син. Двама мъже са заподозрени за убийството, но прокурорите не успяват да докажат кой от тях е произвел смъртоносните изстрели. Единият нападател е тийнейджърът Кристофър Естефан, другият – 43-годишният Аисам Сафетли, който става милионер на годините на съучастника си. На 30 години състоянието му е над 50 милиона долара.

Съдът решава, че двамата са действали в полза на Рон Медич, който има крупен бизнес с имоти. Според разследването Сафетли е загубил голяма част от богатството си и е получил 300 000 долара за изпълнение на мократа поръчка, без значение дали той е произвел фаталните изстрели. Сафетли получава изключително снизходителна присъда, тъй като се признава за виновен и сътрудничи на властите в разкриването на Медич и Естефан. Въпреки че е убил невъоръжен мъж пред очите на детето му, той получава шест години и половина в затвор и се очаква да излезе на свобода през 2017.

Джон Дюпон

Джон Дюпон


Джон Дюпон е наследник на богатството на DuPont – третият по големина химически конгломерат в света, който произвежда найлон. През 1996 година той застрелва олимпийския шампион по борба Дейвид Шулц. Според защитата милионерът е смятал, че борецът е част от голяма международна конспирация с цел убийството му.

Дюпон е основният спонсор на елитния отбор по борба Foxcatcher, в който са привлечени Шулц и брат му. Семейството на бореца живее в имението на Дюпон, докато той тренира. Според сведения през този период Дюпон е твърдял, че е Далай Лама или агент на ЦРУ. Никой обаче не се осмелява да постави под въпрос отдалечаването му от реалността или увеличаващата му се мания към оръжията. След като застрелва Шулц три пъти, Дюпон е признат за виновен, но и за психически болен. Присъдата му е 13-30 години затвор. Два пъти му е отказана гаранция, преди да почине през 2010 година.

Историята стана сценарий за филма Foxcatcher с няколко номинации за „Оскар” тази година, включително за най-добър актьор – Стив Карел за ролята си на Джон Дюпон.

Джон Брукс

Джон Брукс


През 2003 година камион с вещите на милионера от Ню Хемпшир Джон Брукс изчезва. Той решава, че в основата на това стои един от хамалите. Вместо да потърси полицията, Брукс плаща на сина си и на още няколко мъже, които хващат мъжа в засада в една плевня, където той собственоръчно го пребива до смърт с чук.

Двама от изпълнителите свидетелстват в детайли срещу Брукс, признавайки, че са получили по 10 000 долара за поръчката. Описват и как са гледали Брукс, който удрял с чука. Всички нападатели получават ефективни присъди с различно времетраене. Джон Брукс се разминава със смъртното наказание, но получава две доживотни присъди.

Боб Уорд

Боб Уорд и съпругата му Даян

Строителният предприемач от Флорида Джеймс „Боб” Уорд има дълга проблемна история, преди да застреля съпругата си Даян през 2009 година. Съден е от застрахователната си компания обвинения, че е присвоил незаконно 20 милиона долара за лични покупки, включително 750 000 за имение и 140 000 за автомобил. Версията на Боб Уорд бе, че съпругата му станала изключително податлива към самоубийство и той я застрелял, без да иска в опит да я спаси при един от опитите ѝ да отнеме сама живота си. Той се обажда на телефон 911 и казва: „Застрелях съпругата си. Тя е мъртва. Край с нея. Съжалявам”.

Уорд е осъден на 30 години затвор в края на 2011 година въпреки призивите за снизходителност от страна на двете му дъщери. Адвокатите му се опитват да докажат, че той е жертва на „класов предразсъдък” с твърденията, че лайфстайлът му е стоял в основата на прокурорското разследване. Обжалването е отхвърлено и Уорд все още е в затвора.

Фреди Йънг

Фреди Йънг


Още един случай, в който е намесен строителен предприемач от Австралия – този път той е жертвата. 45-годишният Грег Макникъл се мести в САЩ през 1998 година и прави милиони, купувайки терени в по-бедни райони като Детройт. Там и живее, когато е убит. Извършителят е Фреди Йънг – баща на една от наемателките му. Йънг е един от 13-те щастливци, които си разпределят печалба от 46 милиона долара от лотарията през 2011 година.

В спор за наема Йънг почувствал, че дъщеря му не е уважавана от наемодателя си. Бащата минава с автомобила си покрай сградата, в която Макникъл организира барбекю за живеещите по повод Деня на майката, и го застрелва.
Адвокатите на Йънг изненадващо обявяват, че клиентът е им стрелял в самозащита, докато той самият твърди, че не е знаел, че държи пистолет. Присъдата на Фреди Йънг е 25-30 години затвор, а печалбата му от 1,5 милиона долара е запорирана от съда.

Джон Гордън Абът

Жертвата Валери Макдоналд


Много детайли около престъплението, което извършва Джон Гордън Абът през 1980 година, все още са неизвестни. Може би това се дължи на дългогодишната му работа за ЦРУ. Той, Филип Томпсън и Майкъл Хенеси (двамата също са били служители на ЦРУ – бел. ред.) са управлявали сградата, в която живеела Валери Макдоналд.

Актрисата била в по-близки приятелски отношения с Хенеси. Той я примамил да отиде в склад, за да участва в снимките на филм. Според разследването Валери е била държана там най-малко 10 дни, заключена с вериги и упоена. Тялото ѝ било намерено едва през 1990, а идентифицирано през 2000 година. прокуратурата не успяла да повдигне обвинение на нито един от мъжете. Абът заминава за Канада, където при опит за бягство прострелва полицай. За това си престъпление той прекарва седем години в затвора.

За него е известно, че се занимава с кокаин, но търговията с дрога не се свързва пряко с паричното му състояние. Отива в Нова Зеландия през 90-те години на миналия век, където купува имоти за милиони, за които плаща в брой. Следващите 20 години той разделя времето си на две – като учител в Япония, където живее съпругата му, и в дома си в Нова Зеландия. Абът е в Австралия по работа, когато властите в Нова Зеландия разбират кой е той и блокират границите. Успява за излети за Великобритания, а в момента се смята, че се намира в Япония, неизвестен за полицията.

Алън Блекторн

Алън Блекторн


През 1997-а 35-годишната съпруга и майка Шийла Белуш е брутално застреляна и намушкана в кухнята си, докато четиризнаците ѝ си играят наблизо. Тялото ѝ е открито от 13-годишната ѝ дъщеря от предишния ѝ брак с Алън Блекторн – производител на медицински консумативи и човекът, поръчал убийството ѝ.

Двамата са разведени от пет години, в които Шийла се запознава с Джейми Белуш, за когото се омъжва малко по-късно. Местейки се от Сан Антонио във Флорида, новото семейство взима двете деца на Шийла, чийто баща е Алън Блекторн, отказал се от правата върху тях пред съда.
Блекторн наема частен детектив, който да издири бившата му съпруга, по-късно плаща 54 000 долара на няколко мъже, които да я убият. Единият от тях – Хосе Луис Дел Торо-младши, признава, че е извършителят. Показанията му изпращат Блекторн в затвора до живот.

Калвин Харис

Калвин Харис


Калвин Харис е от заможно нюйоркско семейство. Баща му притежава бизнес с автомобили и той има възможността да живее охолно. Той и съпругата му се разполагат в огромно имение с частно езеро, където се раждат и шестте им деца. Десет години по-късно, заради изневерите и на двамата, разводът излиза на преден план. Внезапно съпругата му Мишел изчезва – на 11 септември 2001.  

Прокурорите твърдят, че Харис убива съпругата си, за да избегне загуби от споразумението за развод. В нощта, в която Мишел изчезва, е трябвало да разговаря с адвокатите си именно за това. Заключението на обвинението се основава на шест капки кръв в дома на двойката. След като се появява свидетел, който твърди, че в нощта на изчезването си Мишел е спорела с друг мъж, Харис е награден е с повторно разглеждане на делото. Това довежда до втора присъда през 2011. Широко се спекулира, че той е използвал нарушения от страна на полицията при разследването, за да се размине с наказанието. Все пак Харис получава доживотна присъда.

Ейдриън Праут

Семейство Праут на сватбата си


Подобно на предишния случай, Ейдриън Праут решава, че му е писнало от съпругата му Кейт, която искала обезщетение от 800 000 паунда при развода им. Мъжът твърди, че съпругата му избягала през 2007 година, а и тялото ѝ не е намерено никъде из огромното им имение в Глостършир. Бизнесът на Праут - поставяне и търговия с тръби, както и отглеждане на фазани с комерсиална цел, го прави изключително богат.

Въпреки че тяло липсва, той е съден и получава наказание затвор до живот за убийството ѝ. Праут продължава да отича всичко, докато новата му приятелка, вярвайки, че е невинен, организира минаването му през детектор на лъжата. На него Праут се проваля. Накрая мъжът се съгласява да признае и да заведе полицията на мястото, където е заровил останките на бившата си съпруга – четири години по-късно. През 2011 година те доказват самоличността на жертвата.

Харолд Ландри

Харолд Ландри и съпругата му


Харолд Ландри е американски милионер, осъден за убийството на британската си съпруга. Той си признава за убийството, но твърди, че е бил провокиран от изневярата ѝ.
Бизнесменът има история на лоши романтични отношения. През 1994 година прострелва и почти убива съпруга на жена, с която има афера. Когато изневярата става ясна, потърпевшият съпруг Крис Райс влиза в спор с Ландри. Той му отвръща с изстрел от автомобила си, засягайки важни артерии. Прайс обаче оцелява, защото всичко се случва много близо до болница. Ландри получава условна присъда за опит за убийство.

При второто дело срещу Ландри – този път за убийство, съдията заключва, че в него има една черта, която, ако бъде провокирана, може да доведе до сериозно насилие. Така и се случва, а доказателството е мъртвата му съпруга. Ландри получава доживотна присъда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement