Изследователи от Дания са публикували доклад за случай, в който се разкрива неочаквана последица от едно от най-емблематичните движения в брейкденса - завъртането на главата.

Брейкденсът, или брейкът, дебютира като официален спорт на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Брейкърите се състезават в битки, оценявани по критерии като изпълнение, музикалност, оригиналност и техника, припомня Си Ен Ен.

Въпреки че брейкът се слави със своята атлетичност и креативност, той е свързан и с физически рискове.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Те могат да включват Синдром на карпалния тунел и други проблеми с нервите, както и състояние, известно в брейк общността като headspin hole - травма, която може да засегне скалпа.

Състоянието обикновено започва със загуба на коса, но може да се превърне в значителна подутина на върха на главата.

В доклада за случая, публикуван в четвъртък в медицинското списание BMJ, мъж в началото на 30-те години, който се занимава с брейк от близо 20 години, е лекуван от доброкачествен тумор, който е пораснал с дебелина от почти 3 см.

Смята се, че това състояние, понякога наричано „изпъкналост при брейкденс“, се дължи на многократното триене между скалпа и пода по време на въртене на главата, което се усложнява от натиска, упражняван по време на движението.

„Смятаме, че състоянието е резултат от многократното триене между главата и пода, съчетано с натоварващия характер на headspins, натрупано през годините на танцуване на брейк“, казва д-р Кристиан Бааструп Сондаргаард, специалист по неврохирургия в Копенхаген.

„Това повтарящо се натоварване на черепа, скалпа и кожата вероятно предизвиква възпаление, а с течение на времето незначителните кръвоизливи могат да доведат до удебеляване на кожата и белези, образуващи характерната издутина“, обяснява той.

Пациентът съобщава за дискомфорт и болка и казва, че избягва да излиза на обществени места без шапка, която да прикрива подутината.

След като хирурзите отстранили израстъка, пациентът изпитал облекчение.

„Чудесно е, че мога да излизам на обществени места без шапка. Много хора ми казват, че вече не забелязват подутината и че главата ми изглежда напълно нормално“, споделя мъжът.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK