Сложната интервенция е била реализирана от гастроентеролога д-р Борис Крумов, със съдействието на други специалисти от болница „Лозенец“ – пулмолози, гастроентеролози, специалисти по образна диагностика, гръдни хирурзи и анестезеолози.
Пациентката постъпва в болницата с диагноза рак на хранопровода. Карциномът е предизвикал отвор в хранопровода, а храната е започнала да попада в дихателните ѝ пътища.
Това е довело до развитието на аспирационна пневмония при пациентката, поясняват от лечебното заведение.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По време на сложната манипулация в хранопровода на жената е бил имплантиран метален саморазширяващ се хранопроводен стент, който е покрил отвора между хранопровода и трахеята.
Д-р Борис Крумов отскоро е част от екипа на Отделението по гастроентерология на болница „Лозенец“.
Ракът на хранопровода е рядка, но изключително опасна форма на карцином. Туморът тръгва от епителната тъкан на хранопровода – слоя от клетки, които покриват неговия канал.
Според вида на епителните клетки, от които произхожда, ракът на хранопровода се дели на плоскоклетъчни карциноми и аденокарциноми. Плоскоклетъчните карциноми засягат предимно горната част на хранопровода, а аденокарциномите – долната.
Честотата на това заболяване силно варира в различните страни на света. Среща се по-често в страни като Китай, Иран, Финландия, Исландия и Франция.
Ракът на хранопровода е най-чест след хорана на 50 години. Мъжете страдат по-често от жените.
В България ракът на хранопровода се среща рядко - честотата му е 1,3 на 100 000 души.