Редица европейски лидери днес заявиха, че Европа вече има свой приятел в Белия дом, след като демократът Джо Байдън встъпи в длъжност като 46-ия президент на САЩ.

Миналата седмица Брюксел трябваше да отиграе дипломатично доста конфузна ситуация, когато се оказа, че нито един европейски лидер не искаше да се срещне с досегашния държавен секретар на Съединените щати Майк Помпео. Визитата беше анулирана, а тонът ясен – Европа чака новата администрация във Вашингтон. С няколко приоритета – засилване на трансатлантическото сътрудничество, възстановяване от епидемията и незабавни деаствия за климата. 

Европейските покани вече се трупат върху бюрото на Джо Байдън, а европейските лидери не крият надеждите си към него за възстановяване на отношенията с Европа.

„Събитията днес в американската столица са доказателство за издръжливостта на демокрация там. Това е доказателство също, че след 4 дълги години, Европа най-накрая има приятел в Белия дом. До него застава Камала Харис, първата жена вицепрезидент на Съединените щати. Историческо събитие, което прави този ден много специален“, обяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

„Тъмната страна на насилието никога няма за засенчи светлината на демокрацията и правовата държава. Заради това и не успяха опитите да се преобърнат изборите. Американската демокрация е доказала силата си и издържливостта си“, заяви Шарл Мишел, председател на Съвета на ЕС.

Успех в големите и трудни цели пред Джо Байдън и Камала Харис, пожела германският президент Франк-Валтер Щайнмайер и вече ги покани на посещение в страната му.

Докато Европа открито нарича Джо Байдън своя приятел в Белия дом, от другата страна на Ламаша реагира и британският премиер Борис Джонсън.

„Говорихме веднага след избирането му за президент, радвам се да работя с него и неговата администрация, да засилим сътрудничеството между страните ни и да работим по общите ни приоритети като климатичните промени, възстановяването след епидемията и засилване на трансатлантическото сътрудничество“, каза Джонсън.

А предшественичката му на поста Тереза Мей днес призна, че никога не е знаела какво да очаква от Доналд Тръмп.

Социологическо проучване, поръчано от Европейския съвет по външни отношения сочи, че повече от половината е. 60 процента обаче смятат, че американската политическа система след "епохата Тръмп" е изцяло или поне отчасти пречупена. На различно мнение в Европа се оказват само запитаните в Полша и Унгария.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement