Единственият безспорен външнополитически успех на администрацията на Доналд Тръмп до момента – сядането на Северна Корея на масата за преговори, е пред провал, след като късно вчера комунистическата страна отказа да участва в среща с Южна Корея и обвини САЩ в провокативно поведение.

Първоначално световните агенции посочиха като причина за резкия обрат учение с участието на американската армия, както и тази на Юга. По-късно обаче зам.-министърът на външните работи на КНДР Ким Ке-гуан насочи гнева си към новия съветник по националната сигурност на Тръмп – Джон Болтън.

Известният „ястреб” от времената на Буш-младши коментира по-рано, че Северна Корея може да следва „либийския модел на ядрено разоръжаване” – изказване, което с оглед съдбата на режима на Муамар Кадафи вероятно е било превратно изтълкувано в Пхенян.

Всъщност Болтън е визирал решението на Кадафи от 2003 г. да се откаже от програмите си за оръжия за масово поразяване и да ги ликвидира с помощта на международни експерти. След Арабската пролет, обаче, под „Либийски модел” по-често се разбира сваляне на управляващия режим със сила и външна военна подкрепа, последвано от физическото ликвидиране на лидера и близкото му обкръжение и разпад на териториите в рамките на продължаваща гражданска война.

Севернокорейските държавните медии разпространиха изявление на външното министерство на страната, в което се казва, че "ако Съединените щати настояват да се едностранно откажем от ядрената си програма, ние повече нямаме интерес да преговаряме и ще размислим дали ще присъстваме на срещата на върха".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement