Европейската комисия ще вземе извънредни мерки, за да подкрепи производителите на праскови и нектарини, които са в центъра на остра битка между Франция, Италия и Испания и бяха засегнати от неблагоприятните метеорологични условия и от наложеното от Русия ембарго на европейските хранителни продукти, предаде Франс прес.
"След неотдавнашното понижаване на цените на пазарите на праскови и нектарини, са необходими спешни действия...Предлагам днес Европейската комисия да вземе незабавни мерки за ограничаване на предлагането и подкрепа на търсенето", съобщи в комюнике еврокомисарят по земеделието Дачиан Чолош.
Става дума за повишаване с 5 до 10% на обема на плодовете, за които е разрешено да бъдат изтеглени от пазара или да бъдат раздавани безплатно. Извънредни мерки ще бъдат взети и в подкрепа на индивидуални производители, уточни Комисията.
Официалното решение ще бъде взето в идните седмици, но то ще се прилага със задна дата от днес. Вземането на тези мерки вече беше на масата миналата седмица, но съобщението за ограниченията на вноса от Москва може да утежни още повече положението на пазара (на праскови и нектарини) и ускори необходимостта от действия", подчертава Комисията.
"Няма да се поколебая да действам и да използвам новата рамка на Общата селскостопанска политика, за да осигуря исканото време и пропорционална подкрепа на пазарите (в затруднение). Тази първа стъпка е сигнал", заяви Чолош. "Ние наблюдаваме внимателно пазарите и няма да се поколебаем да направим същото, за да помогнем на други сектори, зависими от износа към Русия, ако е необходимо", предупреди той.
Още преди наложеното от Москва ембарго върху европейските хранителни стоки прасковите и нектарините бяха проблемен сектор заради особено неблагоприятните метеорологични условия тази година. Меката пролет намали производството, последвана от хладно и влажно лято, при което потреблението на тези плодове значително се понижи.
ЕС произвежда всяка година 2,5 милиона тона праскови и 1,2 милиона тона нектарини, като най-големите производители са Италия, Испания, Франция и Гърция.