Един биткойн и японска капсула на мечтите – това е част от товара на ракетата „Вулкан“, която излетя от Флорида в ранните часове на деня. Тя има за цел да изпрати на Луната роботизирания космически кораб „Перегрин - 1“, пише в. „Ню Йорк Таймс“.

За пръв път от 1972 г. американците се завръщат на Луната след проучвателните мисии на „Аполо“ през 60-те и 70-те години на миналия век. Ракетата „Вулкан“ и апаратурата на нея са на частни компании – те са проектирани и построени от United Launch Alliance (ULA) и фирмата за космическа роботика Astrobotic.

„Перегрин - 1“ носи на борда си пет научни модула на НАСА, които ще събират и ще изпращат данни. Освен тях обаче апаратът пренася и далеч по-нестандартни товари – като например една биткойн монета, както и японска капсула на мечтите, съдържаща посланията на 185 872 деца от цял ​​свят.

Освен спускаемия апарат „Перегрин - 1“ ракетата носи към Луната и ДНК на няколко души, включително на актьорите Джеймс Духан, Дефорест Кели и Нишел Никълс, които са част от сериала „Стар Трек“. На борда има също така копие на „Уикипедия“ и камъче от Еверест.

Ракетата „Вулкан“ е разработвана в продължение на едно десетилетие, за да замени „Атлас - 5“ на ULA, както и да се конкурира с „Фалкон – 9“ на SpaceX.

„Много съм развълнуван. Толкова се гордея с този отбор. Боже мой, това бяха години на упорит труд. Това е невероятно – да се завърнем на Луната. Чувството е трудно за описване“, заяви главният изпълнителен директор на ULA Тори Бруно.

Той казва също така, че ULA са единственият екип на пазара, който може да достави това, от което се нуждаят САЩ. Предстои новата ракетна система да бъде сертифицирана за носенето на полезни товари, свързани с националната сигурност.

„Космическият кораб е висок колкото един човек и тежи колкото един автомобил, т.е. около тон и половина. С различни експерименти ще участват над 20 държави, което превръща тази мисия в по-скоро международна“, коментира в студиото на bTV Новините астрофизикът Тихомир Димитров.

Той твърди, че ако слънчевите панели не се отворят, това ще е проблем за успеха на тази космическа мисия. Припомня също така, че НАСА има огромен интерес към Луната, но е имало затишие по ред причини – липсата на финансиране, както и на модерни технически средства.