Сърбия е подложена на „унижение и унищожение” в рамките на диалога за нормализиране на отношенията с Косово, алармира вицепремиерът на страната Александър Вучич.
Той посочи, че компромисите са важни за бъдещето на Сърбия, но те имат граници, и призова ЕС и международната общност да попречат на развитието на негативен сценарий за Белград по пътя към европейската интеграция, предаде АФП.
„Искаме от Европейския съюз, от САЩ, а също и от другите международни участници, от Русия ясно да покажат, че няма да позволят унижаването и разрушаването на Сърбия,” каза Александър Вучич дни преди новата сръбско-косовска среща на 2 април в Брюксел.
Вицепремиерът намекна, че в преговорите ЕС фаворизира Прищина, и настоя партньорите да не изискват от Белград да приеме собственото си унищожение.
Диалогът между Сърбия и Косово започна през 2011 г. и се отнася главно за организирането на общините, където сърбите са мнозинство, по-специално в северно Косово - район, който се изплъзва от контрола на Прищина. Белград желае да се създаде сдружение на общините със сръбско мнозинство, което да разполага с "изпълнителни правомощия" по отношение на сигурността, полицията и правосъдието. Прищина обаче отказва това предложение.
„Не можем да пристъпим към решаването на техническите въпроси, без да решим ключовите въпроси – за полицейските сили, присъствието на косовските сили за сигурност в някои части на територията и за правосъдието,” категоричен е Вучич.
Срещата между ръководителите на сръбското и на косовското правителство Ивица Дачич и Хашим Тачи на 2 април е осмата от подновяването на преговорите през октомври 2012 г.
Евентуално споразумение би увеличило значително шансовете на Сърбия да получи дата за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на европейската среща на върха през юни.
„Сърбия няма време да чака в един замразен конфликт още една или пет години,” посочи премиерът Ивица Дачич.
Белград не признава обявената едностранно през 2008 г. независимост на Косово от Сърбия, която бе подкрепена от повечето страни от ЕС, и продължава да смята Косово за своя южна провинция.