Десетки хиляди загинали и ранени, разруха, хора без дом и близки, провалени съдби. И тази година беше белязана от смъртоносни бедствия, които за пореден път ни показват колко безсилни и уязвими сме хората, когато се изправим пред природата.

Ето кои са най-големите катаклизми, които светът преживя през 2023 година.

Унищожителните земетресения в Турция и Сирия

На 6 февруари 2023 г. силно земетресение с магнитуд 7,8 удря провинция Газиантеп в Южна Турция, близо до северната граница със Сирия. Девет часа по-късно то е последвано от друг разрушителен трус с магнитуд 7,5.

Обхватът и мащабите на бедствието са безпрецедентни. Повече от 50 000 души загиват. В продължение на месец спасители се надпреварват с времето и природните стихии, за да извадят оцелели изпод отломките на рухналите сгради. Стотици спасителни екипи от различни страни, включително България, се отзовават на помощ на пострадалите.

Снимка: EPA

Снимка: EPA

В Турция са разрушени 273 000 сгради, а в Северозападна Сирия - над 9100 сгради. В резултат на разрушенията 3,3 млн. души са разселени, а 2,3 млн. са останали без дом, като за тях е необходимо изграждането на 650 000 нови жилища. Възстановяването и реконструкцията ще отнемат години. 

Според първите оценки на програмата за развитие на ООН тогава само в Турция трябва да бъдат разчистени до 210 млн. тона отломки от разрушените сгради. Площта им е равностойна на 14 000 футболни игрища, покрити с отломки, натрупани на височина един метър. 

Снимка: EPA

Снимка: EPA

По данни на Агенцията на ООН за бежанците земетресението засяга общо около 15,73 млн. души в Сирия и Турция. В Сирия земетресението изостря последиците от продължаващата война, като задълбочава хуманитарната кризата за милиони хора, сред които 3,7 милиона деца. 

Земетресенията от 6 февруари остават в историята като едни от най-мощните в региона от век насам. Те оставят траен отпечатък не само върху двете страни, но и върху целия свят.

Земетресенията в Румъния

Само седмица след опустошителните земетресения в Турция и Сирия на 13 и 14 февруари 2023 г. Румъния е разтърсена от трусове с магнитуд съответно 5,2 и 5,7.

Епицентърът е до река Дунав, на 40 километра дълбочина, в румънския окръг Горж. Земетресението е локализирано на 102 км от Крайова и на 120 км северозападно от Сибиу.

Трусът е усетен в много румънски градове, както и у нас и в Сърбия. В същия район на епицентъра следва серия от множество вторични трусове, усетени в части от Централна, Южна и Западна Румъния, Северозападна България, Източна Сърбия и крайната югоизточна част на Унгария.

За щастие, тези земетресения не взимат жертви, нито причиняват сериозни щети. Въпреки това, те предизвикват паника у нас, тъй като напомнят за земетресението от 7,2 по Рихтер във Вранча, което е усетено в цяла България и нанася сериозни щети.

Земетресението в Мароко

На 8 септември земетресение с магнитуд 6,8 удря Южно Мароко, като е последвано от втори трус със сила 4,9. Впоследствие умират около 3000 души, а над 5500 души са ранени.

Земетресението е регистрирано 71 км югозападно от град Маракеш и е усетено чак в Португалия и Алжир. То причинява разрушения и опустошения, особено в южната част на Мароко. Много села са превърнати в развалини.

 

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters