Натрупаното напрежение в обществото по редица въпроси и голямата нестабилност на управляващата коалиция водят до две възможности за Бойко Борисов през следващите месеци – падане от власт и предсрочни избори в недобър за ГЕРБ момент или запазване на сегашния парламент с нова властова конфигурация, която обаче може да нанесе големи щети на реномето на управляващите. Това коментираха в студиото на „Тази сутрин” политолозите проф. Евгений Дайнов и Димитър Ганев.

„В криза е управлението поради простата причина, че срещу него се събират огромни мнозинства. Докато има демокрация, това значи крайна нестабилност”, подчерта Дайнов.

По думите му изначално моделът на властта е крайно нестабилен и предсрочните избори са били неизбежни, но вече „тези избори не чукат на вратата, те хлопат”.

„Борисов, макар да е виртуоз на тема „Оцеляване”, винаги изпуска момента, в който в негова изгода би било да свика предсрочни избори. Да свикваш избори през зимата в такава аграрна страна като България не е добре. Не го виждам как ще добута до европейските избори”, допълни професорът.

Според Димитър Ганев, обаче, пътят до предсрочните избори е по-дълъг.

Той отбеляза, че до момента Борисов винаги е правил кадрови промени при натрупано напрежение, но няма как „да подаде оставката” на контролиращия 5-6 депутати в 122-членното мнозинство Валери Симеонов без това да не нанесе „много тежка щета”. Въпреки това, ходове са възможни – „Воля” да застане на мястото на НФСБ или даже премиерът да подаде оставка и ГЕРБ да получи нов мандат за правителство в рамките на парламента, който да се реализира в различна конфигурация.

Снимка: bTV

„Аритметично такова мнозинство съществува, но всяка друга конфигурация ще му носи тежка имиджова щета”, посочи Ганев.

И да стигнем до предсрочни избори, резултатът може и да не бъде много различен. „Можем да разчитаме на БСП да се провали, всеки път, когато ГЕРБ го закъса, БСП такава феноменална глупост изръсва, че хората си казват „По-добре ГЕРБ”, отбеляза Дайнов. Ганев допълни, че ерозията в доверието към управляващите не води до „преливане” към левицата.