Родители от троянското село Орешак тръгнаха по следите на дядо Йоцо и баба Илийца, за да улеснят 12-годишната си дъщеря при изучаването на българските литературни класици.
Дениса Иванова подходила с ентусиазъм към списъка със задължителните книги още в началото на лятото.
"Най-много бяха произведенията на Иван Вазов, на Ботев някои бяха. Беше доста интересен диалектът и думите. Някои не ми бяха толкова интересни. Исках повече да ги свърша просто", казва Дениса Иванова, село Орешак.
Изгубеният интерес не убягнал на родителите.
„На нас ни предстои една много по-трудна година, отколкото на нея, защото всъщност не знам тя доколко осъзнава колко е важно кандидатстването след VII клас“, обясни Бисерка Иванова, майка на Дениса.
Така се родила идеята за семейни почивки по маршрута на перото. В багажа - книга, носия и фотоапарат.
"Оказа се много интересно, че местата, които Вазов е описвал в произведенията, съществуват. Екопътеката, „Вазовата екопътека“, по която той се вдъхновява и пише своите стихове, къщата на баба Илийца, мястото, където тя е пресекла река Искър и е отишла до Черепишкия манастир, за да заведе своето болно внуче. Отидохме да видим какво всъщност гледа дядо Йоцо. После посетихме Казанлък, видяхме как се произвежда розовото масло, запознахме се с алековия герой Бай Ганьо", обясни Бисерка.
"Вярвам, че децата са много умни, много способни и ако малко им се покаже стимул, смисъл да разберат защо това нещо се изучава в училище, те ще погледнат по един друг начин на него“, казва Бисерка Иванова, майка на Дениса, село Орешак.
"След време, когато тя отново посети тези места, да си спомня, все едно отново да препрочете книгите‘, обясни Мирослав Иванов, баща на Дениса, село Орешак.
"И когато порасна, може би ще се сещам за това и дано и аз заведа децата си там“, казва Дениса Иванова.
Пътешествието по следите на българските класици семейството запечатало в снимки, с които се надява да вдъхнови повече родители.