Певецът Орлин Павлов пази съкровени спомени за своя дядо, който е герой от Втората световна война. В памет на полковник Павел Павлов известният български скулптор Иван Фунев прави барелеф.

Как Орлин Павлов успява да го възстанови и ще стане ли част от паметника „Алея на летците“?

Майор Павел Павлов е от плевенското село Тръстеник. Загива по време на англо-американските бомбардировки над София. Посмъртно е повишен в полковник.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Летец на изтребител, загинал във Втората световна война. Загинал на 10 декември 1943 г. Оставя жена и две деца, едното на 3 години и другото на 3 месеца. Отива в голямата българска школа в Долна Митрополия. Идва момент, в който отива на обучение в Полша. В същото време, връщайки се обратно към България, изпускат влака за София. Остават на гарата, търсят места да спят и няколко дни след това избухва Втората световна война и те са пленени тогава“, разказва певецът Орлин Павлов, внук на майор Павел Павлов.

Снимка: bTV

Отведени са в Москва и в продължение на месеци са в неизвестност.

„Късат си пагоните, за да не ги убият. Опитват се да скрият кои са. Остават 3-4 месеца в Русия. След това благодарение на външното ни министерство успяват да ги върнат и дори преди това ги водят на Лебедово езеро, на представление в Москва. Даже пазехме допреди години една брезова кора, тоест поканата, която е била автентична“, споделя Орлин Павлов.

След като са освободени полковник Павел Павлов се прибира в Тръстеник неузнаваем.

Снимка: bTV

„Имали са известна кореспонденция с баба ми. Тя не е вярвала, че изобщо ще го види пак. И той директно купува чеизите с един голям сандък и звъни на вратата. Баба ми отваря и го вижда – слаб с брада, с булчинската рокля в сандъка, и се женят. Отиват в хубавия град Карлово, имат две деца и идва войната. Имат една дъщеря – леля ми, после се ражда баща ми. През 1943 г. една сутрин на 10 декември се съобщава, че ще има бомбардировка над София. Той поглежда небето и казва „Днес е хубаво времето, ще падат английски бомби“ и не се връща никога“, разказва Орлин Павлов.

Година след смъртта на майор Павел Павлов, известният български скулптор Иван Фунев прави барелеф с неговия лик.

Снимка: bTV

„Този барелеф 70 години е в църквата в Тръстеник. Той е огромен - 110 см. Успяхме да го вземем и трябваше да го закараме с един мой приятел, Георги Георгиев, той е скулптор, и ми помогна много за леярната в Сопот, за да можем да направим калъп. Едни много готини хора от Враца го сканираха 3D, избрахме мраморен къс и успяхме да го направим, много е красив. В момента все още оправяме документи, за да можем да го предложим на Столичната община, за да бъде сложен някъде в София“, допълва певецът и внук на майор Павлов.

Орлин Павлов вярва, че барелефът трябва да бъде част от паметника „Алея на летците“ редом до този на Димитър Списаревски и други велики авиатори.

Макар че не познава дядо си, Орлин Павлов пази спомените за него в снимки от стари албуми, истории разказани от баба му и в този барелеф.