Зак Дикисън е планетолог от Природонаучния музей в Лондон, който изследва древните езера и океани на Марс.

"Работата ми е основно върху това как е изглеждала Марс в миналото. Аз съм геолог и изследвам каменната й обвивка в момента, за да разбера каква е била тя преди", обяснява той.

Зак Дикисън беше в София, за да изнесе лекция за Марс по покана на форум "Рацио".

„Знаем, че е имало много течна вода преди на Марс. Но това, което проучвам в момента, е система от езера, които се вливат едно в друго, които най-вероятно са съставяли океан. Днес е много различно място. Много е студено, атмосферата е много тънка. Не е място, където можете да се разхождате свободно без космически костюм. Много некомфортно място за живеене”, разказва още планетологът.

Снимка: btvnovinite.bg

„Едно време, когато са използвани първите телескопи масово от любители, някои хора са забелязали, че по повърхността на Марс има образувания подобни на канали и те тогава са сметнали, че вероятно на повърхността на Марс не просто растения и реки, а дори има живот. Тогава са започнали да смятат, че на повърхността има подобен цивилизован живот и че той може би представлява заплаха за собствения ни вид”, коментира Никола Кереков от форум „Рацио”.

Снимка: btvnovinite.bg

„Възможно е да съществува живот там, но той ще е под земята, където е малко по-топло, по-защитено, но това, което наистина си мисля, че трябва да търсим, е дали е имало живот там в миналото. И това е по-вероятно”, допълва Зак Дикисън.

Дори има теории, според които е възможно животът да е възникнал първо на Марс, а след това да е бил пренесен на Земята.

Снимка: btvnovinite.bg

„Винаги съм бил заинтересуван от геологията и от Космоса. Затова за мен да изучавам геологията и историята на различна планета от Земята е много интересно. Още повече как са се появили по едно и също време, но са се превърнали в съвсем различни места”, разказва Зак Дикисън.

Може да видите какво представлява Космоса с някоя от следващите лекции на форум „Рацио”.

Снимка: btvnovinite.bg

„Един от начините, по които изчисляваме възрастта, е чрез броя кратери на повърхността. Това е като да погледнете Луната – виждате кратерите и можете да ги преброите. Ние знаем колко такива се създават всяка година от ударите от астероиди и оттам знаем каква е възрастта на всеки космичен обект. Така знаем откога съществува Марс. Бих се радвал да отида там”, завършва планетологът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement