В Германия в неделя предстоят предсрочни парламентарни избори. Германия е най-голямата икономика в Европа и традиционно има най-голямо влияние в Европейския съюз.
Затова се очаква, че изборите там ще определят не само бъдещето на страната, но и на целия блок.
В Германия в събота не е ден за размисъл, а ден, в който партиите трябва да убедят тези, които все още не са решили за кого да дадат своя глас.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според последните проучвания малко над 20% от германците, които искат да гласуват, все още не са избрали за коя партия. Затова днес в цяла Германия са планирани най-различни прояви на партиите, така че да убедят повече избиратели и да съберат повече гласове.
Федералният канцлер Олаф Шолц ще закрие кампанията си в Бранденбург, а кандидатът на Християн демократите Мерц - в Бавария.
Според последните проучвания може би 5 партии и съюзи в Бундестага. Две все още са под въпрос.
Основните теми в предизборната кампания бяха за миграцията, икономическото състояние на страната, а от миналата седмица много актуална стана и геополитическата тема след конференцията в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента Венс за оттеглянето на Съединените щати от европейските дела.
На този фон днес се навършва точно един месец от атаката в Ашафенбург, при която афганистанец с психични проблеми нападна с нож група деца в детска градина. Загина едно детенце от Мароко и друг мъж, който се опита да предпази останалите деца.
Всъщност този случай преобърна предизборната кампания в Германия и превърна темата „Миграция“ в една от водещите през последния месец.
Затова инцидентът от снощи, който стана в центъра на Берлин, буквално на метри от Бранденбургската врата при мемориала на Холокоста, предизвика сериозен смут.
30-годишен мъж е ранен и приет в болница без опасно за живота. Малко по-късно е задържан и извършителят, но властите не дават информация и не се знае какви са мотивите за инцидента.
Какви са настроенията сред германците и как ще определят своя избор – мненията събра Михаела Златкова в Берлин
Предизборни плакати - всеки с различно послание заливат улиците на Берлин. Различни са и темите, които вълнуват избирателите.
Бурак е роден и израснал в Германия в семейство на турски имигранти. За него тема номер #1 е ръстът на цените.
„Една от най-важните теми за мен определено е достъпното жилище – наемите, разходите за живот, цените на електроенергията, всичко това е много важно за мен. Усещам го, когато получавам изравнителните си сметки за годината и виждам как те се покачват“, казва мъжът.
Андре израства в Източен Берлин. Като социолог, той следи професионално политическата ситуация в страната.
„Най-важните теми за мен лично винаги са били данъците, социалноосигурителната система, икономиката, образованието и науката. Именно те определят вота ми. Особено данъците – при тях има голямо неравенство“, смята Андре.
Пресила е родена в Бразилия, но живее в Германия от 9 години. Преди два месеца получава немско гражданство и е щастлива, че ще може да гласува за първи път на тази федерални избори.
„Бих искала да видя една по-отворена страна – както когато дойдох. По-отворена към имигрантите, към различните хора, по-разнообразна. Това винаги ме е привличало в Берлин, но се притеснявам, че може да се промени“, казва тя.
Темите „Миграция и интеграция“ в предизборната кампания са съпътствани с масови протести и интензивни дебати.
„Днес един от основните проблеми е, че бежанците трябва да чакат дълго време без перспектива. Би било разумно първо да им се даде възможност да работят. Това може да звучи опортюнистично или дори егоистично – да им се каже. Ако човек работи, има жилище и е нужен за икономиката – може да остане. В противен случай трябва да напусне. Това са трудните решения, които трябва да се вземат. Ако алтернативата е да затворим границите и да гледаме как хора умират в Средиземно море или как Гърция и България биват заляти от бежанци, и ние да гледаме отстрани. Това не е решение“, коментира Андре.
На този фон притесненията от засилващата се подкрепа за крайнодесните продължават да растат.
„Когато дойдох, беше пикът на бежанската криза, но Германия все още беше отворена за мигранти. Сега дори и тези, които бяха промигрантите се отдръпват, не само спрямо бежанците, но и спрямо квалифицираните имигранти като мен. Това е проблем, тъй като сектори като здравеопазване, социални грижи, IT изпитват недостиг на кадри. Със застаряващо население Германия трябва да остане отворена, за да поддържа икономическия си растеж“, казва Пресила.
„В момента наблюдаваме възход на десния популизъм и крайната десница. Това е много тревожно и на моменти дори страшно, особено когато виждаме резултатите от прогнозите“, заяви Бурак.
„Когато хората се чувстват добре, търпят много, но когато нещата се влошат - търсят алтернативи като „Алтернатива за Германия“. Също така Германия все още има нерешено фашистко наследство. Например някои учители обсъждат темата критично, други те карат да се чувстваш виновен, че си германец, това не е за подценяване. Медиите също играят роля – преди информацията идваше от вестници и телевизия, а сега всичко е в социалните мрежи и „Алтернатива за Германия“ печели влияние там“, казва още Бурак.
Тази неделя близо 60 милиона германци ще отидат пред урните. На последните парламентарни избори през 2021 г. избирателната активност достигна 77%.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK