„Доста сериозни инциденти имаше през това лято. Колегите бяха доста натоварени. Имаше сложни пожари като площ, като участие на хора. Последните години особено юли и август доста често се случват такива неща“.
Това коментира пред bTV пожарникарят Георги Никифоров, който доведе кучето си Тоби в срутената аула на Нов български университет, за да провери дали има още хора под руините.
Той е и планински спасител в дупнишкия отряд.
Георги Никифор отбеляза, че такива пожари има вече не само в България, но и в Гърция, и в Северна Македония.
Огнеборецът отбеляза, че през последните години оборудването се обновява, но проблемът след това е в поддържането на закупената техника.
За инцидента в Нов български университет на 27 август Георги Никифоров разказа, че са получи сигнали за затрупан работник и не са имали представа, че е паднал покривът.
„На петата минута след рухването ние бяхме там. Това, което заварихме, беше повече от това, което очаквахме да видим“, коментира той.
„Информацията беше просто за затрупан работник, а не, че е паднал целият покрив. Трябваше да установим откъде можем да влезем. Може би много бързо пристигнахме след самото срутване, а самият таван на стълбищната клетка още вибрираше и се ронеше. Решихме, че оттам не е безопасно да се влезе. Започнахме да търсим откъде“, разказа Георги Никифоров.
После е станало ясно, че стълбищната клетка може да се използва.
Пожарникарят обясни, че спасеният човек много им е помогнал по време на акцията, тъй като е бил в съзнание и е викал за помощ. Така спасителите са разбрали къде е, защото не се е виждал, трябвало да се направи и разчистване. Изваждането на мъжа е продължило около час.
Въпреки че не е имало информация за други затрупани хора, спасителите са длъжни да потърсят за такива.
„Най-бързият начин за претърсване на такива разрушения е с куче. Тоби беше на неофициално дежурство с мен в пожарната и отидохме да го вземем със служебен автомобил“, разказа Георги Никофоров.
Той сподели, че Тоби е неговият домашен любимец от шест години, но покрай колегите си пожарникарят решава да го обучи в издирване и спасяване.
През последната година и половина Тоби е със стопанина си почти на всяко дежурство.
Според Георги Никифоров са нужни промени за доброволчеството.
Той помага и в спасителните акции след силното земетресение в Турция през 2023 година. Огнеборецът описва видяното като "апокалипсис". Споделя, че страх винаги има, защото това е защитна реакция на организма.
Георги Никифоров споделя, че пожарникарите са на такъв график и не могат да прекарват празниците с близки и роднини.
През последните 25 години той работи в различни аварийни служби, опитът му като доброволец - също е голям.
"Чувството да помогнеш на някого, без да искаш нещо в замяна, е безценно", отбеляза Георги Никифоров.