В неделя ГЕРБ обяви слогана си за евроизборите – „Европа ни чува”. Той обаче се оказа същият, като този на НДСВ през 2009 г. Той е измислен от д-р Антония Първанова, която го използва в персоналната си кампания.

В студиото на „Лице в лице”, тя каза, че това, че ГЕРБ използват същия слоган е хубаво, има приемственост.

„Показва, че Европа, ако наистина успее и тях да ги чуе, с нещо по-позитивно, това е добре за България. В този ред на мисли не само за депутатите, които ще влязат от ГЕРБ, но и за всички 17 български депутати бих им пожелала на добър час и Европа да ги чуе.

Това беше персоналният ми слоган в кампанията, след това НДСВ направиха един кастинг с фокус групи за слогани и този се хареса най-много.

Първо го ползва НДСВ, след това Станимир Илчев. Трети път – значи е добър слоганът и дано да е на късмет. Нека Европа да ги чува.

Мен Европа ме чу, имаше причина да бъде това слоганът, който измислих, защото вследствие на работата, която имах като евронаблюдател и за малко – шестте месеца като евродепутат, те бяха много съществени за големи политики в ЕС.

8,5 млрд. Европейската комисия реализира като проекти от мои инициативи и предложения. Една от най-големите инициативи е  1 млрд. за женско предприемачество, за повдигане на икономиката, за права на пациентите.

Няма да се съдим, нека Европа да чува българите, да има хубави неща".

Трябва да има факти и аргументи, когато избираш слогана си и затова ви дадох пример аз защо си избрах този слоган. Защото инициативите, които си избрахме, бяха реализирани, допълни тя.

По темата за протестите на медицинските сестри, д-р Първанова каза, че е добре, че медицинските сестри са започнали да стачкуват, защото следващото нещо, което можеше да се случи, е да няма и за стачкуване сестри.

Относно проблемите със здравната реформа, според нея те се дължат на натрупване на фатална комбинация от некомпетентност и лобизъм.

"В реформата изначално бяха заложени грешни положения, чийто по-късен ефект ние сега берем. Например по този модел на здравно осигуряване, който имаме –по дефиниция се работи с обществения ресурс само от болници, които работят не за печалба – може да са частни, общински, но не за печалба, защото се смята, че общественият ресурс, който се акумулира в системата, трябва да бъде разпределян не да генерира печалба, а да дава блага на хората, които са решили солидарно да споделят тези пари. Това е още на входа първият препъни камък".

Така се получава, че държавните и общински болници започват да обслужват само бедни и социално слаби хора и постепенно се превръщат в болници за хора, които не са здравно осигурени, допълни тя.

Целият разговор проследете във видеото.