Ивайло Стоянов е човек, който винаги вдъхва кураж и е готов да подкрепи нуждаещите се, дори когато самият той се нуждае не по-малко от подкрепа.

Снимка: btvnovinite.bg

Преди пет години той е бил полицай в родния си Ловеч, докато едно събитие не преобръща живота му. На Бъдни вечер през 2014 г. Ивайло бива зверски пребит в Елхово, където е командирован за охрана на държавната граница по време на бежанския наплив.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Нападнат е от собственик на заведение, в което влязъл да се почерпи с колега. Казва, че с нищо не е  провокирал агресията, а побоят е станал, когато двамата са си тръгвали.

В резултат на нанесените удари е счупен носа му, като дори са скачали на главата му, според разказа на колегата му, а самият той не си спомня какво се е случило, след като са го повалили.

На Коледа той се прибира в родния си град, отива при частен лекар, за да му намести носа, но бива посъветван процедурата да бъде извършена в болнична среда. Затова отива в болница „Д-р Георги Странски” в Плевен, където е прегледан от специалист по „Уши, нос и гърло”.

Снимка: btvnovinite.bg

Ивайло казва, че има диабет, но не е прегледан от специалист ендокринолог. След наместването на носа му, заради погълнатата кръв започва да му се гади, а захарта му скача до изключително високи нива.

Впоследствие настъпват усложнения, некроза на тъкан, която Ивайло смята, че е в резултат на бактерия, която е попаднла в носа му в резултат на вътрешноболнична инфекция. Досега е претърпял общо осем операции в Плевен, във ВМА и болница „Токуда” в София, а след това и във Франция.

Изследвания от ендокринолог са му направени едва при преместването във ВМА. В резултат на усложненията губи едното си око и е отстранено половината му лице.

Това, обаче, което предизвиква неговият гняв, е несправедливостта. В момента продължава да се води досъдебното производство срещу хората, нанесли му побоя и се правят „опити да се сменят формите на телесна повреда” и да се изкара, че „няма нищо общо между счупването на носа му и последвалите усложнения след неговото наместване”.

Целта е да се намали наказателната отговорност на извършителите, обяснява Ивайло и допълва, че във всички други държави в ЕС такива травми се водят тежка телесна повреда.

Според едно от заключенията на съдебните лекари, усложненията са били причинени от зараза с африканска гъба, а това не е вярно, казва Ивайло, който вижда в това още един опит за измъкване от отговорност.

Снимка: btvnovinite.bg

В момента Ивайло живее с инвалидната пенсия, която му е отпусната след издаването на ТЕЛК и „неправомерното му освобождаване от МВР”.

Смята, че всичко трябва да се промени в системата на правосъдието, здравеопазването и МВР в България, което го мотивира да се бори.

Това, което го „ядосва”, е „несправедливостта” и е категоричен, че „черното е черно” и не може да се променя в бяло.

„Когато такива хора се измъкват безнаказано, следващият път могат да убият", смята Ивайло.

Сили да продължи борбата му дават неговото семейството и близките му.