Океанските траншеи на Земята все още са забулени в мистерия и затова има основателна причина. Намиращи се на дълбочина до 11 км под повърхността, техните тъмни, студени води са под умопомрачително налягане - до 1088 атмосфери.
Въпреки суровите условия там някак си виреят странни същества. И след десетилетия на борба за тяхното изучаване, учените най-накрая започват да хвърлят светлина върху океанските траншеи и техните обитатели, пише БГНЕС.
В ново изследване учени от САЩ и Чили разкриват един такъв вид - бърз, призрачен хищник от траншеята Атакама край западното крайбрежие на Южна Америка, който се отличава от много други обитатели на траншеите.
Наречено Dulcibella camanchaca, създанието е амфипод - разнообразна група скаридоподобни ракообразни, които обикновено се хранят с детрит или търсят храна в морски или сладководни местообитания. Изследователите откриват четири индивида от този вид на дълбочина 7902 метра.
Според авторите на изследването от чилийския университет Консепсион и Океанографския институт Уудс Хоул (WHOI) в САЩ D. camanchaca е първото голямо, активно хищно амфиподче, открито на такава дълбочина.
Откриването му в хадалната зона (най-дълбокият район на океана, разположен в океанските траншеи) подсказва колко малко все още знаем за тези странни морски подземни светове. Окопите може да крият биологични тайни с ценни приложения за човечеството, да не говорим за ключова информация за собствената им екология и нуждите от опазване.
Изучаването на подобни екстремни местообитания на Земята помага и при търсенето на извънземен живот на океански луни като Европа или Енцелад.
Засега обаче откриването на този уникален землянин е голяма новина само по себе си. Авторите отбелязват, че всички други амфиподи, открити в най-тъмните дълбини на Атакамския ров, са били океански чистачи и макар хищни видове да са известни и от други ровове, те все пак са забележително откритие навсякъде.
Особено в този случай, както изглежда - D. camanchaca не само произхожда от непознат досега вид, но и морфологията и ДНК-то му подсказват, че това е новооткрит род.
Два подобни рода амфиподи са кръстени на герои от испанския роман от XVII в. "Дон Кихот", така че екипът продължава тази традиция, като кръщава новия род Dulcibella в чест на персонажа Дулсинея дел Тобосо (научното прозвище Dulcinea вече е заето от бръмбар).
Името на вида camanchaca е преведено като "тъмнина" от езиците на коренното население в близката западна част на Южна Америка, отбелязват изследователите. Те са го избрали, за да обозначат черните дълбини, в които това същество се подвизава.
"Dulcibella camanchaca е бързо плуващ хищник, който нарекохме "тъмнина" на езиците на народите от района на Андите, за да означим дълбокия, тъмен океан, откъдето се предвожда", казва съавторът Йохана Уестън, хадалски еколог в WHOI.
Бялата окраска на амфиподите е стандартно облекло в тъмни местообитания като пещери или ровове.