Днес киномани отбелязват деня на „Завръщане в бъдещето”, култовата филмова класика на Робърт Земекис. Това е денят, в който Марти МакФлай (Майкъл Джей Фокс) и Док Браун (Кристофър Лойд) се пренесоха от 80-те в наши дни.

Таблото на машината на времето, което показва датата на пристигане

Трилогията „Завръщане в бъдещето” проследява историята на главните герои Марти МакФлай и Док Браун, които пътуват във времето със сребрист автомобил Делориън. Във втора серия от поредицата те пътуват от 1980 година за 21 октомври 2015 година.

Но какво успя да отгатне култовата класика и какво не?

Фенове на филма предполагат, че летящите скейтборди използват магнитна технология

1. Летящ скейтборд, познат във филма като Hoverboard, и летящи автомобили

Когато Марти МакФлай пристига в бъдещето установява, че стандартният скейтборд е заменен от летящ еквивалент. Макар в момента да нямаме подобни, няколко компании в света работят по прототипи.

Летящи автомобили все още нямаме. Но предположението, че колите на бъдещето ще се движат с помощта на преработване на смет не е съвсем далеч от истината. Британските градове Бристол и Бат скоро въведоха автобуси, които се движат с енергия от преработени отпадни води и боклук.

2. Самоизсушаващи се дрехи и самозавръзващи се кецове

В „Завръщане в бъдещето” Марти МакФлай трябва да настигне съвременната мода и облича бомбер яке, което се самоизсушава когато е мокро. А ако му е голямо – вталява се само с натискането на един бутон.

Една от най-исканите придобивки в "бъдещето" е съвременен модел на кецове Nike, които са с автоматични връзки. Специално за днешния ден, фирмата създаде и пусна в продажба точна реплика на обувките, използвани във филма. За жалост все още трябва да си завръзваме връзките сами.

Дрон разхожда куче

3. Всичко е роботизирано през 2015 година

Във филма голяма част от ежедневните ни задължения се вършат от роботи. От разхождане на кучето до приготвянето на вечеря. Макар тук почти да са познали и машини до голяма степен да помагат, все още не сме напълно отменени от ежедневните си грижи.

Медиите в бъдещето използват роботи, които заснемат и записват събития

Технология, която в „Завръщане в бъдещето”, се е смятала за много трудна, сега е достъпна почти на всеки, а именно – използването на пръстови отпечатъци за идентификация.

Голяма част от мобилните телефони използват тази технология за отключване, също и автомобили. Във филма главните герои влизат в дома си единствено срещу пръстов отпечатък.

4. Липсата на мобилни технологии и интернет

Във филмовата 2015 година Интернет не съществува. Това е разбираемо, защото той се появява в годината, в която „Завръщане в бъдещето” тръгва по кината. Това обяснява използването на факс машини в бъдещето – имейлът не е съществувал.

Днес почитатели на поредицата от цял свят организират тематични събития в стил „Завръщане в бъдещето”.

"Ако изчисленията са ми верни, сега е точно 21 октомври 2015 г. Бъдещето най-сетне е тук. Да, различно е от това, което всички си мислехме, но не се притеснявайте – това само означава, че бъдещето ви не е предопределено.

Бъдещето ви е такова, какво то си го направите. Така че направете го добро!", призова Док Браун в специален клип, разпространен от "Юнивърсал" днес.

Датата, наречена от феновете на филма #FutureDay, беше коментирана и от неочаквана посока.

"Какво крият следващите 30 години? От нас зависи", написа зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева в своя туитър акаунт.