Стивън Банън, главният политически стратег на президента на САЩ Доналд Тръмп, прилича на водача на болшевишката революция в Русия Владимир Ленин, пише Виктор Себестиън в британския в. „Гардиън”.

Всъщност самият Банън, който според либералния британски ежедневник е най-могъщият човек във Вашингтон днес, веднъж с гордост заявил в разговор с виден нюйоркски професор съветолог, че е ленинист.

На въпроса на професора как иска да кажете с това твърдение, Банън отговорил: „Ленин искаше да унищожи държавата, а това е и моята цел. Искам да срина всичко и да разруша цялата днешна система”.

Според Себестиън цялата твърде необичайна предизборна кампания на Тръмп и първите две седмици на новата американска администрация показват, че Банън разполага с цял арсенал от ленински политически тактики, които изглеждат като копирани от наръчника на болшевишкия водач.

Себестиън посочва за пример отношението на правителството на САЩ към медиите. Само два дни след като взе властта в Русия преди 100 години, Ленин започна атака срещу печата, и неговите последователи в СССР продължиха тази линия цели 70 години.

Три дни след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, Банън каза пред „Ню Йорк таймс”: „Медиите трябва да бъдат поставени натясно, да бъдат унижени, да си затварят устата и просто да слушат... Искам да цитирате това, което казвам. Медиите тук са опозиционната партия. Те не разбират тази страна.”

А „алтернативните факти”, за които говори Келиан Конуей (друга съветничка на Тръмп – бел. ред.), не са нещо съвсем различно от „обективната истина, голямата истина”, за която настояваше Ленин в държавните съветски вестници, отбелязва Себестиън.

Ако тогава имаше „Туитър”, Ленин със сигурност би го използвал. Той имаше брилянтната способност да пуска в обръщение сбити крилати фрази за обяснение на сложни проблеми, така че всеки да може да ги разбере, пише авторът на статията.

Никой, разбира се, не трябва пряко да сравнява завладяването на властта от Ленин с военен преврат през 1917 г. и популисткото бунтарско движение, което набира скорост в Съединените щати и други западни страни чрез демократичен протест, отбелязва британският всекидневник.

А и лъжите, които комунистите разпространяваха десетилетия наред, са различни от тези на Банън или на Тръмп.

Снимка: EPA

„Много от политическия стил и стратегията на Ленин обаче може да бъде адаптирано към сегашните условия. Той разчиташе на постоянни конфликти и драми. Съзнателно използваше шокова тактика. Той се налагаше над опонентите си с умишлено използване на език на насилието, и не защото беше злобна личност, той не беше такъв, а защото за него това бе технически премерен начин да предизвика омраза, отвращение, презрение. Той нямаше за цел да убеди, да поправи грешките на опонента си, а да го унищожи, него и неговата организация, да ги заличи от лицето на Земята”, посочва авторът на статията в „Гардиън”.

Точно такъв е и изпълненият с омраза език на алтернативната дясна политика, определено ленинистка по тон, на ултраконсервативния сайт Breitbart.com, създаден от Банън, отбелязва Себестиън.

Като припомня политическите ходове на Ленин за ликвидиране на руската политическа и правна система, с цел да гради нова върху нейните руини, авторът предупреждава, че би било погрешно да се мисли, че следващата стъпка на Тръмп ще бъде ликвидирането на Конгреса или създаването на трудови лагери.

В безпрецедентната война под формата на туитове между администрацията и съдебната система за президентския указ за имиграцията обаче наистина прозира стилът от революционния кумир на Банън, пише Себестиън.

Ленин, според него, с голяма вероятност би определил обстановката през 2017 г. като революционна.

„Той е актуален днес не заради сбърканите и кървави отговори (на обществените проблеми), а защото задаваше въпроси, подобни на тези, които ние си задаваме днес. В ламтежа си за власт Ленин обещаваше на хората всичко, което може да се обещае. Той предлагаше прости решения на сложни въпроси. Той безсрамно лъжеше. Той си намираше оправдание в това, че победата означава всичко, че целта оправдава средствата. Ленин бе бащата на политиката на пост-истината. Могъщи хора явно са усвоили мрачни уроци от него”, заключава Себестиън, очевидно визирайки управленския екип на Тръмп.

В. „Гардиън”, превод: БТА