Докато протестите пред парламента продължават, вътре в сградата на Народното събрание тече трескава подготовка за горещата есен. След ремонта, който беше извършен в сградата на парламента през пролетта, сега народните представители се канят да са доста по-скромни в своите харчове.
Ремонти, пребоядисване и освежаване в сградата няма да има, но за сметка на това част от мебелировката ще бъде подменена. И докато за част от народните представители ваканцията продължава, други техни колеги работят в някои от най-натоварените комисии на парламента. Внесени са и много нови законопроекти.
Две седмици преди ваканцията сградата на парламента е празна. Хигиенистките на Народното събрание чистят мокета, бършат прах и основно освежават част от стаите на групите. Генерална смяна на интериора обаче не се очаква.
Единствената промяна, с която парламентът ще посрещне депутатите след ваканцията, са новите кресла в клуба на народния представител. Към 28-те фотьойла са добавени и няколко ниски маси за кафе.
„Те бяха достатъчно окъсани и амортизирани. Иначе, тъй като сградата е в добро състояние, не сме предвидили никакви други ремонти”, обясни зам.-председателят на НС Мая Манолова.
На дневен ред в парламентарните комисии била битката с монополите. „Готви се закон за търговските вериги, за тяхното озаптяване и подкрепа на българското производство”, добави Манолова.
В лятното законотворчество са включени още законите от социалния пакет, закон за офшорките, както и промени в закона за горите. До края на август комисията за изборния кодекс също ще е готова с цялостен проект. Сред предложенията, които се очаква да влязат в зала, са нова изборна администрация, по-силен мажоритарен вот и въвеждане на машинното гласуване.
В момента чрез агенцията за обществени поръчки народното събрание е обявило търг за строително-монтажни работи на три обекта - покрива на гаража на Народното събрание, на настилката на открития паркинг в квартал Мотописта и на резервоарите и водопровода на Лечебно-възстановителната база на Народното събрание във Велинград. Общата им цена е 190 000 лева.
Предстои парламентът да даде и около 463 000 лева за доставката и инсталирането на нови сървъри и компютри, като близо половината от парите ще бъде дадена за лаптопи. Освен разходи, парламентът е инкасирал и приходи. С 40 000 лева са глобени за отсъствия депутатите за първия си месец и половина работа.