Варна има крещяща нужда от нова модерна инфекциозна болница. С промените в Закона за лечебните заведения от 2000 г. инфекциозните клиники на УМБАЛ „Света Марина" ЕАД - гр. Варна са структурна единица на търговското дружество. Съществуването на инфекциозни клиники в състава на търговско дружество е парадокс, а още по-голям абсурд е дейността да се финансира на база преминал болен от Национална здравноосигурителна каса (НЗОК).
Това написаха в писмо до медиите от УМБАЛ „Света Марина“. Припомняме, че вчера ви показахме репортаж по зрителски сигнал за ужасяващите условия в инфекциозното отделение на болницата.
„По идентичен начин в състава на едноличното акционерно дружество попаднаха и психиатричните клиники. Неслучайно няма разкрита частна инфекциозна болница, частна психиатрична болница или частен тубдиспансер. През изминалите 22 години, Ръководствата на УМБАЛ „Света Марина" ЕАД - гр. Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" - гр. Варна апелираха за изграждане на нова, модерна, безопасна за пациенти, персонал, студенти и общество инфекциозна болница“, добавят от лечебното заведение.
Съществуващата сграда е проектирана през 50-те години на миналия век, въведена в експлоатация през 1961 г. и понастоящем не отговаря на никакви изисквания като сграда, още по-малко като болница. Според УМБАЛ „Света Марина“ сградата не подлежи на ремонт и практически е невъзможно едновременно заразно болни пациенти да бъдат диагностицирани и лекувани и строителни бригади да работят.
„Сграда, в която са хоспитализирани пациенти с инфекциозни заболявания, трябва да отговаря на съвременните стандарти, да бъде със саморазливни подове и стени с антибактераилно покритие. Всяка болнична стая да бъде със самостоятелен санитарен възел, не повече от 2 легла, безконтактна санитария, аспирационна система на тоалетните, климатизирана с неотваряеми прозорци с хепафилтри, шлюзова система за отваряне на вратите, нагнетателна система при отваряване на вратите, за да не излиза въздух от стаите към коридора. Необходимо е изграждане на пречиствателна и кислородна станции и т.н. Затова апелираме местната, изпълнителната, законодателната власти и медиите да направим така, че Североизточна България да има нова, модерна, високотехнологична, университетска, инфекциозна болница“, казват още от лечебното заведение.
От УМБАЛ „Света Марина“ допълват, че персоналът на двете инфекциозни структури работи в нечовешки условия с огромно натоварване.
„От 2020 г. до момента през инфекциозни клиники са преминали 5 225 пациенти, от които 1 790 мъже, 1 984 жени и 1 451 деца. Инфекциозните заболявания са глобално разпространени и засягат всички възрастови групи. Значими са за здравния и социалния статус на хората. Своевременната и адекватна инфекциозна диагноза е изключително важна, гарантира ранно, персонализирано и подходящо лечение, преди да са настъпили тежки и необратими увреждания“, обобщават от болницата.