Нов голям протест на пътностроителни фирми. Тежка техника блокира центъра на столицата в плодължение на часове.

Заетите в бранша отново настояха да им бъдат изплатени 900 милиона лева за извършена дейност.

Поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова.

Снимка: bTV

Отсечка между магистрала "Тракия" и Цариградско шосе има риск да остане непочистена от снега през зимата според протестиращите в пътния бранш, ако държавата не се разплати със сектора. Пътните фирми твърдят, че не са получили дори  62 млн. лева от миналия зимен сезон и настояват за спешни решения от страна на служебния премиер.

Пътният бранш иска от държавата 900 млн. лв. за ремонти и зимно почистване и не е съгласен с предложението на Регионалното министерство дължимото да се изплаща поетапно.

От рано сутринта над 200 машини и хиляди недоволни служители в сектора блокираха триъгълника на властта. Те предупредиха, че ще има проблеми със зимното почистване.

Снимка: bTV

“Тези 23 области в страната няма да бъдат поддържани тази зима. Вече падна първият сняг на Петрохан и единствено дълга на фирмата ги накара да изкарат един снегорин. В четвъртък се дава застудяване и пак валежи - всяка катастрофа, всеки иск призоваваме гражданите да го отправят към министъра“, заяви инж. Георги Златев, член на контролния съвет на ББК "Пътища".

Строителите настояват за среща със служебния премиер Стефан Янев.

„Първо, искаме да се обезпечат средства в държавния бюджет, с които да получим поне една част от дължимите ни средства. Нашето искане е за поне 600 млн. лв. до края на годината и да решим веднъж завинаги казуса с договорите за текущ ремонт и поддържка“, обясни инж. Стефан Чайков, председарел на УС на ББК "Пътища".

Снимка: bTV

А от Регионалното министерство изпратиха позиция:

"Осигуряването на липсващите необходими средства за покриване на задълженията на АПИ по извършените дейности за текуща поддръжка на пътищата може да се случи само от действащо Народно събрание, каквото в момента няма. За зимното поддържане 46-ят парламент осигури 100 милиона лева, които ще отидат в пътния бранш, не под натиска на улицата и не с политически цели, а срещу изрядно оформени двустранни споразумения между АПИ и съответните фирми."

Още в петък обаче регионалният министър Виолета Комитова беше категорична:

„Ние считаме, че работниците и хората в тези фирми продължават да работят и не са ощетени откъм заплати и считаме, че този протест беше за нагнетяване на напрежение в обществото.“

Снимка: bTV

От пътностроителния бранш дадоха заявка за протести и в следващите дни.

А междувременно в свое становище Институтът за пътна безопасност заявява, че пътностроителните фирми и техният протест са жертва на политическото противопоставяне в страната.