Зелена анаконда, гущери, муфлон, тежащ близо 1 тон - това са само част от редките и екзотични животни, които българи гледат в домовете си. В началото на март започна задължителната им регистрация, която ще продължи до следващата пролет.
Може ли дивото да бъде опитомено? За Атанас Рангелов отговорът е категорично „Да”. Той е единственият в България, който регистрира зелена анаконда - най-голямото влечуго в света, достигащо 11 метра. Притежава още най-голямата колекция от кобри, както и една от най-отровните змии - пясъчната ефа. „Това е една малка змия, която достига не повече от 60 сантиметра, обитава централна Азия, руската част на Азия и е взела най-много жертви от всички отровни змии, тя е в челната десетка,” обясни пред bTV Рангелов и обясни, че змията всъщност се храни с насекоми.
Атанас набавя животните си от чужди зоопаркове или от хора, които вече не могат и не искат да гледат екзотичните видове. Малко известен факт е, че незаконната търговия с животни е равна по приходи на търговията с оръжие и наркотици.
Сега регистрацията у нас е лесна и не изисква документи за животните. „Това ще продължи около една година и след това режимът се затяга и за всяко животно ще се търси точен, ясен произход,” обясни за bTV Руслан Сербезов от МОСВ.
Освен прекратяване на незаконната търговия, регистрацията има за цел и да спре пускането на диви животни в природата. „Трябва да се направи една преграда срещу инвазивните видове - тези, които са външни, които влизат в нашата природа и по този начин изместват нашите видове, даже и ги унищожават,” обясни още експертът от екоминистерството.
Така българската блатна костенурка е на път да изчезне, защото е изместена от червенобузата костенурка. Наскоро пък в габровски язовир е открита пираня - ако този вид трайно се засели може да бъде опасен както за животните там, така и за хората.