Различни минимални заплати за различните дейности, това иска бизнеса. Синдикатите обаче настояват преди да започне договарянето им, да има фиксирана и национална минимална заплата. Позициите се сблъскаха на среща при социалния министър.


До 15 юли синдикати и бизнес трябва да договорят минималната заплата за следващата година. Като вземат предвид различни социални и икономически показатели – средна работна заплата и линия на бедност.


Ще има методика, по която ще се определят интервалите – т.е. от колко до колко може да е заплатата, а след това и различни размери, за различните дейности.


Марияна работи в кухнята на детска градина. Получава минималната заплата, която сега е 510 лева. Споделя, че парите не ѝ стигат.

Обмисля се в бъдеще синдикати и бизнес първо да определят национална заплата. И след това – различни възнаграждения за различните дейности. Ако консенсус  не се постигне – ще решава правителството.

„За нас минималната работна запалата е единствения механизъм, по който  можем да поддържаме нивото на доходите в страната. И ние няма как да се откажем и да направим компромис с тази тема”, заяви Ваня Григорова, КТ „Подкрета”.


Бизнесът обаче е на мнение, че редът трябва да е обратен – първо да се въведе минимум за различните дейности и чак след това, ако някъде няма консенсус, властта да се намеси.

„Стигнахме до задъдена улица – според нас заради популистки предложения от страна на синдикатите”, коментира Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал в България.

Минималните суми, на които ще се осигуряваме догодина са под въпрос. След като бизнесът бойкотира преговорите, социалният министър обмисля административно да ги увеличи. Окончателно решение все още няма.