Разпространяват се неверни твърдения и изводи по отношение на смъртността от коронавирус у нас. Това каза на брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
Преди няколко дни бившият здравен министър Костадин Ангелов написа във „Фейсбук“, че „Кацаров сякаш живее в друг свят“ по отношение на смъртността у нас. Ангелов твърди, че починалите от COVID-19 за първите девет дни на октомври са 734 души, а за целия октомври през 2020-а загубилите живота си са 454 души.
„Повече от месец България беше на първо място по смъртност в целия ЕС. Преди два дни Румъния ни задмина по този показател. В Букурещ обаче правителството падна заради този факт“, написа Ангелов.
В тази връзка здравните власти дадоха повече информация относно смъртните случаи от COVID-19 у нас през цялата пандемия.
„Тази епидемична вълна се развива относително бавно. През последните дни обаче започна да се повишава малко по-интензивно в сравнение с предишните дни“, каза проф. Мира Кожухарова, съветник на здравния министър.
Увеличаването на броя на смъртните случаи безпокои абсолютно всички, допълни тя.
Кожухарова призна, че през тази вълна има повече заболели деца. По думите ѝ хоспитализираните деца са нищожен процент. В лечебни заведения са настанени 121 непълнолетни.
Каква е смъртността у нас от началото на пандемията
По време на цялата първа епидемична вълна общият брой на починалите е 7920 души, а по време на втората - 8459 души. Кожухарова направи сравнение на първите девет седмици на всяка една от вълните. В момента сме приключили именно деветата седмица на третата вълна на коронавирус.
По време на първите девет седмици на първата вълна броят на починалите е 4735 души, а за същия период на втората вълна - 4479. По време на третата смъртните случаи са 3364 души. По думите на проф. Кожухарова това е доказателство, че „Делта“ вариантът, макар и по-бързо разпространяващ се, не е непременно по-смъртоносен.
„Не става въпрос обаче за смъртните случаи, които са наблюдавани директно свързани с коронавирусната инфекция. Истината е, че при всяка една от вълните броят на смъртните случаи всяка седмица се увеличава значително и надвишава обичайното си ниво“, поясни тя.
„Както се вижда от данните, смъртността в момента е с около 1/3 по-ниска от предишните вълни. Основната причина за това вероятно е, че има 20% ваксинирани хора вече, а вероятно и още толкова преболедували“, обобщи Стойчо Кацаров.
COVID-19 на Балканите
Директорът на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Ива Христова направи сравнителен анализ между заболеваемостта у нас и съседните ни страни. По думите ѝ данните са за 2-седмичен период, на 1 млн. души
„Докато в България имаме около 4000, в Сърбия са 12-14 хил. – в пъти повече. Сходни са показателите с Турция – заболеваемостта у нас е малко по-малка. По отношение на Албания – там имат по-малко от нас. Гърция – подобно на Албания. С Румъния – в пъти по-висока заболеваемост в северната ни съседка“, допълни Христова.
Тя уточни, че в момента основно циркулира "Делта" вариантът, който е 2,5 пъти по-заразен от "Алфа".
Колко са COVID леглата и колко от тях са заети
У нас в момента има 7268 COVID легла, от тях интензивните са 760. Към 13 октомври заетите легла са 5646, а интензивните – 485. Или в проценти – общата заетост на леглата е 71 на основните и 63 на интензивните.
От здравното ведомство обясниха, че най-голям брой заети легла има в Търговище, Габрово, Шумен. Най-слаба е заетостта във Враца и Плевен.
В страната има разкрити почти 100 COVID зони, където помощ могат да потърсят пациенти с леки или средно тежки симптоми.
Изпратени са писма до ръководствата на болниците, които лекуват пациенти с коронавирус. Там, където има повишаване на смъртността Стойчо Кацаров иска от директорите да свикат медицинските съвети и да направят анализ на протоколите и на начина, по който се лекуват болните.
„Ако преценя, че е необходима някаква корекция в поведението по отношението на лечението на коронавируса, да предприемат мерки и да ни информират“, поясни служебният здравен министър.
Възможност за лечение с моноклонални антитела
Прави се всичко възможно и до края на този месец да се осигури допълнителна възможност за лечение на тежкоболни с коронавирус, а именно с т.нар. моноклонални антитела.
Те все още не са разрешени за употреба от ЕС, но има възможност това да стане със заповед на министъра на здравеопазването. В момента се подготвя цялата необходима документация, ще е необходимо и допълнително решение на Министерския съвет, уточни Кацаров.
Ще се работи и за допълнителна възможност, която да улесни хората при записването за ваксинацията, защото има и такъв проблем. Трудно се осъществява контакта с някои ваксинационни центрове и с личните лекари.