Премиерът Николай Денков представя своя отчет за работата на правителството на живо във Фейсбук страницата на Министерски съвет.

Ето какво каза той в отговор на въпроси, зададени от граждани във Фейсбук: 

  • Минималната работна заплата беше увеличена. Нормално е от януари 2024 година това да стане отново.
  • Парите за образование тази година са увеличени с около един милиард лева. През последните 3-4 години бюджетът за образование е долу-горе един и същ.
  • Няма как да има добри резултати на матурите, докато нямаме добре мотивирани учители. Трябва да се променят и учебните програми.
  • По-ниските резултати на матурите са проблем на разнородността на училищата в градовете и по селата. Начинът за оценяване не е много добър, но не можем да го променим от днес за утре, защото това ще стресира децата и техните родители. Все пак трябва да се отбележи, че миналата година вдигнахме и малко критериите за оценяване.
  • Най-належаща е реформата в учебните програми – трябва да се наблегне повече на разсъжденията, а не на фактите, т.е. да се намалят датите в учебниците. Промените обаче не могат да се направят от днес за утре – изисква се време.
  • Нормално е всяка едно от общностите да иска по-добро възнаграждение. Заплатите в МВР бяха увеличени миналата година. Тази година предвиждаме увеличение в други области – като в общинските администрации, където заплатите ще бъдат увеличени с 15%.
  • Данъчните облекчения за деца бяха значително увеличени през последните години. През следващите месеци не се предвиждат преговори в това отношение. Все пак е редно да се мисли за бюджета – има други области, в които трябва да се работи.
  • Целият фокус е насочен към това как да се изсветли сивата икономика. Има предложение да не се плаща в заведение, ако не се даде касова бележка. Това е една добра практика, която взимаме от други страни, където тази мярка работи.
  • Днес ще подпишем меморандум за сътрудничество в енергетиката. Отделно имаше такава инициатива в Народното събрание.
  • Има системен проблем с представителя на държавата в „Лукойл“. В енергийното министерство готвят конкурс, как да се избира този представител. Отделно се подновиха разговорите с компанията за това, което ще се случва през следващата една година.
  • В областта на диверсификацията на газа има съществен напредък. България се освободи от руския газ чрез доставките чрез танкери. Трябва да се стремим към правилен баланс в доставките.
  • Започнаха преговорите между браншовите организации и министрите на регионалното развитие и на транспорта. Вече се обсъждат тол таксите и мога да кажа, че има напредък в разговорите.
  • По три от магистралите се работи и в момента. До края на този месец ще бъде довършен един от участъците на АМ „Европа“. Обсъждаме как да ускорим проекта за АМ „Черно море“. Но все пак трябва да имаме по-добри пътища, без да изтичат средства.
  • Имаме проблем с движението по пътищата и множеството катастрофи. Събрах всички институции и се разбрахме как да действаме. Приоритет е засилването на контрола, ремонта на проблемните участъци и промените в шофьорските курсове. Има предложени и за промени в Наказателния кодекс.
  • Черно море е чисто. Всеки ден получавам справка от взетите проби. Това се прави координирано с Румъния. Следят се теченията. Вероятността тези замърсявания да дойдат до нашите брегове е нищожна. Смятам, че има кампания отвън, която цели да се провали летния сезон в България и Румъния.
  • Решаващата стъпка е изцяло от страна на Северна Македония. За тях е важно да променят конституцията си, но това ясно е болезнена стъпка за тях. Ние ще следваме това, което е разписано в т.нар. европейски компромис. Ние сме готови да продължим работата си в областта на икономиката, на културата и т.н. Но те трябва да решат основния си проблем.
  • България беше обявена за вражеска държава от Русия без да е направила нищо. Не бива да забравяме и факта, че Москва заплаши с това, че след Украйна идва ред на Молдова и на България.
  • В социалните мрежи и в някои медии се разпространяват лъжи – това е дезинформация по отношение на Русия. Интересите на България са свързани с прекратяването на войната в Украйна, но това трябва да стане след възстановяването на действителните граници на страната.
  • Не виждам как Русия може да спечели войната в Украйна. Въпросът е кога двете страни ще седнат на масата за преговори и при какви условия.
  • Що се отнася до Шенген – първо трябва да си свършим домашната работа. Трябва да направим промени в някои закони, както и да започнем да ги прилагаме. Надявам се до края на тази година да успеем да убедим Нидерландия и Австрия в това, че имаме напредък по интересуващите ги теми. Шенген, заедно с България и Румъния, би било много по-безопасно място за Европа, отколкото е в момента.
  • Трябва да има референдуми там където те са законово обосновани. Виждате, че има дебат по тази тема в Народното събрание. Що се отнася конкретно до референдума за еврото – юристите трябва да се изкажат дали той е допустим. Аз вярвам, че България ще има големи ползи от влизането в еврозоната. Просто трябва да обясним това на всички хора.
  • Ако се има предвид 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, то това е в плановете на правителството. Трябва да актуализираме стратегията си в енергетиката. Ние трябва да стабилизираме нашата система, защото няма такива големи нужди от атомна енергия в момента в региона – имаме АЕЦ в Румъния, строят се няколко АЕЦ в Турция.
  • Вероятно трябваше да имаме Закон за лустрацията още преди 30 години. Сега е време да затворим тази тема. Не е нормално децата да отговарят за това, какво са правили техните дядовци и прадядовци. Аз също не зная какво е правил моят дядо. Ние трябва да гледаме какво иска да направи даден кандидат за кмет, дали има ясен план, дали има съответните компетенции.
  • Демографията е един от големите въпроси. Това, което разбрах на срещата в Брюксел, е, че ЕК ще излезе през септември с общи препоръки за това, което работи за решаване на демографските проблеми. Например, дали трябва да имаме дълго майчинство от две години. Искам да разбера дали това е работещ механизъм. Разбира се, ако майките се върнат по-рано на работа, трябва да мислим за детските ясли и детските градини.