Българската православна църква почита паметта на свети Евтимий, патриарх Търновски – един от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство. 

За поредна година Софийската света митрополия и столичният храм „Св. Седмочисленици“ организират литийно шествие в чест на последния патриарх на Второто българско царство. 

В църквата ще бъде отслужена патриаршеска света литургия, предстоявана от Негово Светейшество патриарх Даниил. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Свети Евтимий е един от най-големите светци, прославили българския народ, един от трудните моменти от нашата история. Виждаме колко голямо е значението на вярата на дейността му. Ако се замислим през тези 500 години какво ни е крепяло и какво ни е дало сила и ни е помогнало отново да се възроди държавността ни и народността ни, това е вярата в светата Троица и божията помощ. Честит и благословен празник, Бог да пази България“, каза патриарх Даниил.

Патриарх Евтимий е авторитетна фигура в православния свят. Повечето сведения за живота му са от текстове на негови ученици и последователи, които го представят в благоприятна светлина.Сред най-известните е „Похвално слово за Евтимий“ на Григорий Цамблак.

Свети Евтимий е роден около 1320–1330 г. и според някои произхожда от знатния род Цамблаковци. Учи в търновски манастири и приема монашески чин. 

Привлечен от славата на Теодосий Търновски около 1350 г. постъпва в Килифаревския манастир. Теодосий го определя за свой пръв помощник и през 1363 г. двамата заминават заедно за Цариград, където скоро след това Теодосий умира.

Свети Евтимий последователно постъпва в манастира Студион и лаврата на Свети Атанасий Атонски на Атон.

Византийският император Йоан V Палеолог го изпраща на заточение на остров Лемнос, а след освобождаването си се връща в българския Зографски манастир в Атон.

Към 1371 г. Св. Евтимий се връща в България и основава манастира "Света Троица" край Търново.Там поставя основите на Търновската книжовна школа.

Той установява правила за правопис и поправил чрез сравнение с гръцки текстове изопачените български църковни книги. Тези коригирани текстове се превръщат в образци за православните църкви в България, Сърбия, Румъния и Русия, използващи църковнославянски език. 

Славата на св. Евтимий като голям молитвеник, строг аскет, просветен и вдъхновен проповедник го довела до патриаршеския престол през 1375 година. Той станал патриарх по всенародно желание в една от най-бурните и страшни епохи в историята ни. Проявил се като истински пастир. Служил на Бога и народа без отдих и почивка.

Когато в столицата нахлули турците и започнали да безчинстват, Евтимий смело се изправил срещу техния предводител и го накарал да спре ужасната сеч. Сред писъците, бодър и силен с пророческата си осанка, той издигнал глас: "Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!" 

Със заповед на султана патриархът бил изпратен на заточение някъде в Родопите. Къде точно не се знае. Предполага се, че е издъхнал през 1401 – 1402 година. 

Известни са 15 съчинения на патриарх Евтимий — литургични книги, похвални слова, жития и послания. Навярно много от трудовете му са били унищожени или все още не са открити. Негови последователи в книжовното дело са Киприан, Григорий Цамблак, Йоасаф Бдински и Константин Костенечки.

Патриарх Евтимий е канонизиран за светец и паметта му се почита в един и същи ден с паметта на свети Евтимий Велики - 20 януари. 

Той ръководи Търновската книжовна школа, основана от него или патриарх Теодосий Търновски. Евтимий извършва правописна и езикова реформа на българския език. 

Поради голямото културно влияние на България върху славяно-православния свят, Евтимиевата реформа се отразява на писмеността в Сърбия, Влахия, Молдова и руските княжества. 

На 20 януари имен ден празнуват Евтим, Евтимий.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK