Когато мракът завладя нощта, историята потъна в забрава. Това се случи в навечерието на тазгодишния национален празник. Предхождан от наложилия се в последно време и у нас Хелоуин, Денят на народните будители бе изместен от фокуса на българина безвъзвратно. Мнозина не знаят или не могат да се сетят какво празнуваме на първи ноември.

Днес по-голямата част от населението ще се наслади на поредицата от почивни дни. Въпреки че е едва четвъртък, навън цари необичайна пустош. За сметка на това може да се усети присъствието на снощното настроение. Улиците са осеяни с празни бутилки и счупени чаши.

Голяма част от младите ни сънародници вчера са чествали празника на Вси Светии с празнични костюми и огромни количества алкохол. Партито премина под патронажа на маските, жартиерите и тиквите. Ден след опиянението обаче поколението, което би следвало да е най-будно, не знае какъв празник е днес.

Тези от тях, които все пак са наясно, не могат да назоват будители в днешно време. С това те оправдават забравата, в която тънат връстниците им.

Голямото изпитание пред българския народ – будители, нужни сега повече от всякога

Паисий Хилендарски и Софроний Врачански, Любен Каравелов и Васил Левски, Христо Ботев. Делото на тези личности е безценно и запазило се в историята, макар и тя да остава непрочетена от мнозина.

Ако сега могат обаче да се обърнат и видят какво се случва на територията на страната ни след тях, възрожденските дейци от миналото ще наведат смирено глава, изпадайки в неутешима скръб по загубените ценности, за които са се борели.

Трудът, които полагат учителите – своеобразни будителите на днешна България, също е крайно пренебрегван.

Преди ваканцията те са дали на учениците си задача да научат малко повече за днешния ден. Малцина обаче са си свършили домашната, предпочитайки да отделят повече време в подготовка за Хелоуин.

Децата са все по демотивирани да разберат нещо за миналото си, което води до пълната му забрава и отричане в бъдеще.

На въпрос от предишната вечер към маскираните студенти - какво празнуват, те дават разнородни отговори, един от които е - „заплата!”. Какво е днес - не всеки от тях беше сигурен.

От този момент обаче можем да заключим за главната движеща сила в мотивацията на всеки един от нас: „Заплатата”.

Двадесет милиона повече са предвидени за образование в Бюджет 2013. Учителските заплати ще се увеличат с 11%, които едва ли ще бъдат достатъчна мотивация за старшите или новите преподаватели.

Новите будители изнемогват, дори се налага да започнат втора работа, за да могат да си позволят приличен живот.

Т. Василева е възпитателка на деца, като през нощта тя се превръща в пазач. Намира финансовата политика по образованието за абсурдна.

„С този бюджет един директор е ограничен в подбора на персонал, като трябва да реши дали да се лиши от преподавател или от общ работник”, разказва тя. КДопълва, че учителите били „тръни”, защото работата им зависела от броя на учениците.

Равносметката от вчера, изчислена в тикви

Пред българския парламент в духа на Вси Светии младежи раздаваха фенери от тикви в знак на демонстрация, носеща политическо послание, което гласеше: „Тиквите са за Хелоуин, не за да ни управляват”.

С не дотолкова добри познания относно будителите младежите, които посрещнаха англоезичния празник снощи, се оказаха със силни политически убеждения. Те заявиха, че могат да сравнят управлението на страната със снощния празник, обосновавайки се с това, че маските, които са сложили през нощта, са носени постоянно от нашите политици.

Според други определението на вида на управлението в страната като „тиквотура” е напълно уместно. И ако ходещият с тиква на главата Джак Фенера от легендите за Хелоуин е успял да измами дявола, то младото поколение не може да бъде заблудено.

Лъч надежда в тунела

Т. Василева споделя, че въпреки разочарованията и премеждията си, тя обожава професията си на учител, като според нея това е признание, на което тя остава вярна. Хора като нея са малко, но ги има. Тези хора наистина искат да продължат делото на своите велики предшественици, като не спират да се надяват в светлото бъдеще на младите.

Денят на народните будите е честван за пръв път в Пловдив през 1909г., като след това се превръща в общонационален празник. Празнувайки го в продължение на повече 100 години, макар и понякога да не си спомняме какво точно, не трябва да спираме да се преклоняваме пред делото на нашите възрожденски дейци.

Честит празник!

  • Знамето издигнато ритуално на „Дондуков” 2 в Деня на будителите
  • Цветана Манева: За днешните будители не съществува среда, за да бъдат чути!
  • Тържества на първи ноември
  • Защо ни е необходим този празник?
  • Денят на народните будители