Специален фонд за превенция и борба с тютюнопушеното предлагат независими депутати. Кирил Гумнеров и Стоян Иванов искат като начало в него да постъпят 5, а после да се внасят по 10 процента от приходите от акцизи върху продажбата на цигари. Те са изчислили, че първоначалната вноска ще бъде около 90 милиона лв.
Двамата независим депутати, които внесоха промените в закжна за здравето, според които да отпавне пълната забрана за тютюнопушенето в заведенията, искат парламентът да гласува промяната преди коледната ваканция.
16% от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 г., когато беше въведена пълната забрана за тютюнопушене на закрито, сочи изследване на НЦИОМ, проведено сред 1000 души. По-често вкъщи са си останали мъже на възраст между 30 и 49 години, както и роми. 46 процента твърдят, че никога не са пушили - главно жени и възрастни хора, а 12 на сто се определят като бивши пушачи.
След 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите - 18 на сто, ходят по-рядко в заведения. Столичаните, образованите и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения. За 22% от пушачите забраната не е проблем, защото те така или иначе не ходят по заведения.
69 на сто от анкетираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. 61 на сто от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор.