Пренебрегване, гладуване, насилие, тормоз. Сблъсъкът с причините за опитите за самоубийства при децата е доста дълъг, а статистиката, както винаги - стряскаща. Всеки ден едно българско дете прави опит да сложи край на живота си. По-често резултатът е неуспешен, но 5% от случите завършват трагично. Екип на bTV потърси отговори в центъра по психично здраве във ВМА.

„Детството е периодът, когато психиката се учи - какво умее детето, какво не умее, кои неща са позволени и кои не в едно общество, да се учи какво е да си възрастен. И когато тези неща са саботирани от липсата на подкрепяща среда, от липсата на задоволени базови потребности, това дете страда, внушава му се, че светът е лош”, обяснява Гергана Божилова - психолог във ВМА.

Фактите от случая в Ямбол, при който 12-годишно момче скочи от 6-ия етаж, показват, че проблемите в семейството съществуват доста преди скока от балкона. Институциите обаче разбират от медиите.

„Така или иначе това е знак, че нещо се случва. Още преди скока от балкона, със сигурност е имало знаци, че нещо се случва. Редно е, когато ние възрастните можем да реагираме, да сигнализираме на подходящото място, да можем да се намесим. Хората трябва да са научени да разпознават кога едно дете е подложено на насилие”, допълва Божилова.

В повечето училища в ЕС действа система за превенция на самоубийствата. В процеса са въвлечени не само родители и социални служби, но и цялото общество.

„Работата на институциите трябва да е с добра координация. Нашата отговорност като граждани може да се състои в това да сигнализираме, ако сме се усъмнили в нещо. По-добре да сме се заблудили, отколкото да се оттеглим и това дете да продължи да бедства”, съветва още психологът от ВМА.

Състоянието на 12-годишният Георги, който полетя от 6-ия етаж на комплекс "Бенковски" в Ямбол, е стабилно. Според лекарите детето е вън от опасност, но е под набюдение.
Екипът за взаимодействие в случаи на насилие или риск за деца е посетил момчето в болницата, от полицията са разговаряли с екипа от лекари, приел детето.