Близо 90 на сто от българите изпитват затруднения при съчетаването на професионалния със семейния живот, показва проучване на синдикатите. Все повече хора ползват отпуск, за да решат домашните си проблеми.

Обикновено грижите около децата са тези, които буквално поглъщат и времето на работещите хора. За близо 30 на сто от нас обаче грижите за друг - зависим член от семейството, също са проблем. И разбира се когато не ни стига времето, често се стига до закъснения и разсеяност.

Близо 12 на сто от работещите си признават, че заради семейни проблеми и ангажименти често закъсняват за работа. Почти толкова са и хората, които трудно издържат до края на работния ден и си тръгват по-рано, а най-голям е делът на служителите, които предпочитат да си вземат почивен ден при проблем вкъщи.

Ще издържи ли идеята на синдикатите да се въведе допълнителен отпуск по семейни причини - за родителите?

28-годишната Надя, например, се радва на едно дете. Преди 6 месеца обаче се разделя с домашния уют и отново се връща на работа.

„Отидох с нагласата, че ще кажа едно ‘здрасти’ и ще се прибера, за да видя какво става с детето, защото денят съвпадна с нейния прощапулник на яслата. Но се оказа, че има много неща, които трябва да бъдат свършени имено от мен същия ден и просто изпитвах някакво нечовешко чувство за вина”, сподели Надя Попова.

Близо милион и 800 хиляди са активните хората, които се грижат за деца или възрастни. Голяма част от безработните имат желание, но не успяват да се включат на пазара на труда, убедени са синдикатите.

„Това са хора, които искат да работят, искат да полагат труд, но няма къде да оставят децата си, било то на детска градина или в хосписи. Липсата на платени социални услуги е невъзможна за тях поради ограничените доходи”, казва Вили Иванова – КНСБ.

От профсъюзите настояват да се въведе отпуск по семейни причини, още поне веднъж месечно да се регламентира позлването на намалено работно време и не на последно място - да се увеличи броят на дните за гледане на болен член от семейството. И макар че признава за проблема, бизнесът казва "не". Той призовава за по-адекватна държавна политика в съвместяването на професионалния и семейния живот. За майките като Надя липсата на места в яслите и детските градини е сериозен проблем.

Данни на Българска стопанска камара показват, че служителите във Финладия, Бразилия и Франция имат право на най-голям брой годишен отпуск, а тези в Индия, Канада и Китай - на най-малко. И макар че ние сме в златната среда, при нас броят на празничните дни е почти рекорден. Но Литва и Бразилия са държавите, в които потенциално има най-много ваканции и почивни дни.