Близо 1500 акта и над 0,5 млн. лева от глоби - такава е равносметката почти година след въвеждането на забраната за пушене на обществени места. Спорът между пушачите и непушачите за ползата от забраната остава все така актуален и непримирим.

За това време здравните власти са направили 210 000 проверки и са проверили 203 000 заведения.

Доказани са няколко хиляди нарушения - 2100 заведенията само са предупредени, а при 1400 са съставени актове. 970 са платили глобите си и така в хазната са влезли над половин милион лева.

Освен контролът обаче по-важният въпрос е намалели ли са пушачите и осигурена ли е здравословна среда за непушачите. За година без тютюнев дим на обществени места различни изследвания показват, че непушачите са намалели с 3-4%.

Лекарите пък твърдят, че вече има подобрение в здравето на нацията - намалели са заболяванията на дихателните пътища. Противоречива обаче остава най-важната равносметка - на българите.

Най-голямото изпитание за спазването на забраната са били зимните месеци - ако през лятото здравните власти са налагали около 20 акта месечно, то през януари нарушителите са били 270, а през февруари 195.

„През този период от време повечето хора трябваше да пушат навън и мнозина се изкушаваха, в това число и заведения да допускат под някаква форма вътре да се пуши," обясни за bTV д-р Димитър Димитров от дирекция „Обществено здраве" в Здравното министерство.

3500 сигнала са постъпили и на горещия телефон на гражданското сдружение „България без дим". Според тях хората вече са свикнали с ограничителния режим, но контролът е неефективен - затова предлагат заведенията, които са хванати да нарушават забраната повече от 4-5 пъти, да бъдат затваряни.

„Ако се стигне до момент да се затварят заведения, може би това ще стресне хората и ще се покаже, че сме страна, в която законите се уважават,” коментира д-р Гергана Гешанова от „България без дим".

Данните на индустрията показват, че след въведената забрана продажбата на цигари у нас е намаляла с 4%.

Темата за връщането на цигарите в заведенията се завъртя и в дните преди изборите, когато се появиха коментари, че БСП смята да върне стария режим на зали за пушачи и непушачи. Пушачите ще останат разочаровани, защото източници на bTV в партията-мандатоносител довериха, че това са били само слухове и промяна в режима няма да има.