Нов закон за въвеждането на еврото у нас. Проектът за общата европейска валута е на финансовото министерство и е пуснат за обществено обсъждане. Законопроектът е одобрен от Европейската комисия, като предстои съгласуването му и с Европейската централна банка.

Законът предвижда от датата на въвеждането на еврото всички сметки, сред които разплащателни, депозитни и спестовни в банките, да бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро по официалния валутен курс.

Плащането на заплатите, пенсиите, обезщетенията, паричните и социалните помощи ще се извършва само в евро след приемането му.

Още от деня на въвеждане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от тях само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство, или в офиса на банка, платежна институция и други.

Цените на стоките и услугите ще се обозначават едновременно в левове и евро до 12 месеца след датата на въвеждането.

В продължение на един месец от влизането на България в еврозоната ще има период на двойно обращение на лева и еврото, в който хората ще могат да се разплащат и в двете валути. По време на този период търговците ще са задължени да връщат ресто в евро.

Българската народна банка пък ще обменя безплатно, в неограничено количество, банкноти и монети от левове в евро.

България трябва да въведе еврото през 2025 г. Датата беше отложена с една година, след като стана ясно, че страната ни не успя да направи необходимите законодателни промени. В търговските банки и в Български пощи това ще важи за 6 месеца.

От контролните органи – Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, зависи дали ще има спекула, обясняват от КНСБ.

„При всеки такъв преход няма бизнес, който да не се опитал да прави спекула. Ще има нелоялни търговци. Въпросът е да бъдат навреме парирани. Аз не мисля, че това ще има дългосрочен ефект“, каза Любослав Костов, главен икономист на синдиката.

В първия месец от влизане в еврозоната хората ще могат да се разплащат и в двете валути. Търговците ще връщат ресто в евро, освен ако нямат достатъчна наличност. След това левът ще спре да е платежно средство.

Превалутирането трябва в банките трябва да стане автоматично. Потребителите ще теглят от банкомат или от банка само в евро. Домакинствата с кредити, ако имат договор с променлив лихвен процент, новият няма да може да е по-висок от досегашния им. При фиксирана лихва – тя ще остане такава, каквато е договорена. Бизнесът отчита, че най-голям риск има, ако не приемем общата валута:

„Между 300 и 500 милиона на година от превалутиране. Както гражданите. така и бизнеса губим инвестиционни възможности, губим и доверие“, обясни Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК.

С еврото бизнесът ще има разходи с актуализиране на касовите апарати и вътрешните информационни системи, но не очаква това да рефлектира върху крайните цени.

В евро или в лева да държим инвестициите си - вижте съветите на експерта Стойне Василев на businessnovinite.bg: