Къмпингуващи върху земеделски земи в Царево нарушават екоравновесието в района, съобщиха от пресслужбата на общината. В случая става въпрос за къмпинг "Арапя", на територията на който има земеделски земи, бунгала, хотели.

Именно върху земеделските земи се настаняват незаконно почиващи. Собствениците на имотите и останалите почиващи в къмпинга недоволстват и протестират всеки ден, поясниха още от общинската администрация.

С годините незаконното къмпингуване се е превърнало в масова практика, а именно поставянето на каравани, микробуси и палатки върху земеделски земи, без каквито и да е санитарни и хигиенни условия.

Освен, че предизвикват недоволството на останалите летуващи, незаконно поставените каравани са и буквално опасни. Те са свързани с електрозахранването чрез разклонители, минаващи през пясъка или под земята без да се виждат, каза кметът на община Царево Георги Лапчев. Той допълни, че проверките в разгара на летния сезон, на територията на къмпинг "Арапя", ще бъдат извършвани от Комисия, в която ще влизат общински служители и представители от собствениците на имоти в къмпинга.

Проверките за първи път ще бъдат в такъв формат, тъй като проблемите са разнопосочни и се наслагват при всеки следващ сезон. Общината и собствениците заедно ще търсим най-добрите решения за спокойното протичане на оставащите летни месеци, както и за плановото развитие на къмпинга през следващите години, заяви Лапчев.

Градоначалникът обясни, че голяма част от собствениците не плащат никакви данъци към общината, тъй като терените им са със статут на земеделска земя. Върху тези земи обаче цяло лято има къмпингуващи, които оставят след себе си тонови отпадъци. Тъй като самите собственици не плащат таксите за сметоизвозване и сметосъбиране, Община Царево не може да отдели допълнителни средства за тези, които не си плащат, заяви
Лапчев.

По данни на дирекция "Местни данъци и такси" към Общинската администрация пребиваващите в района на къмпинга са в пъти повече, отколкото по документи. Собственици на земи в къмпинга заявиха, че не могат да се разпореждат с имотите си. Много от тях не могат да променят предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди и да бъдат допуснати до изработване на подробен устройствен план за имота.

Според кмета общината вече е предприела стъпки за решаването на казуса - изработен е План за улична регулация, но е обжалван в съда от самите собственици. Техният аргумент е, че според така предложения документ се взима твърде голяма част от имотите им, тъй като за района е планувана велоалея.

Поради факта, че съдът отмени Общия устройствен план на Царево, за момента са спрени всякакви процедури по промяна на статута на земите.