Полицейски началници се учат да разпознават потенциални самоубийци в отделите си. От началото на годината досега психолози са обучили 500 МВР-шефове на средно ниво да се вглеждат в поведението на подчинените си и да разпознават конкретни симптоми.
Причината не е в зачестилите случаи на самоубийства сред полицаи, а в опита на психолозите от МВР да осигурят по-добър комфорт на служителите.
Най-често край на живота си слагат служители от "Охранителна полиция". Самоубийците сред тях са близо 50 процента от всички случаи на доброволна смърт при полицаи. По статистика те слагат край на живота си между 11-тата и 13-тата година от кариерата им.
Непосилна задлъжнялост, проблеми във взаимоотношенията и злоупотреба с алкохол са основните причини за крайното решение, казват психолозите.
Как МВР пази психиката на служителите си?
През август 23-годишен полицай от Русе се самоуби след като беше хванат да шофира с алкохол. Това било поредно нарушение за кратката служба на Николай в МВР и той е заплашен от уволнение. За да избяга от наказанието и проблемите, мъжът скача от блока си.
Днес майката на самоубилия се полицай - Емилия Емануилова, вини системата и казва, че синът й не е бил подготвен добре за работата в МВР.
"Самата система не се грижи за редовите полицаи - колко ще е обучен, кой ще го обучава, наказанията им са много сериозни. Влезеш ли в тая система, с единия крак си в гроба, с другия в прокуратурата”, казва Емилия, която е и съпруга на бивш служител на МВР.
По думите й редовият полицай на пътя, какъвто бил синът й, няма никаква защита от системата. Според нея това няма да е нито първият, нито последният случай на самоубийство.
67 полицаи са опитали да посегнат на живота си в последните 7 години. От началото на тази година експерти от Института по психология на МВР обучават началници на средни нива в системата да разпознават симптоми на самоубийствени мисли или друго проблемно поведение в служителите си. Мотивират ги да не забавят сигналите, че нещо се случва и да не подценяват симптоми като
Занемарен външен вид и следи от препиване
„Ако това се случи повече от 1-2 пъти на месец, е индикатор да се обърне внимание на този човек. Всичко, което е различно от характеровите му особености, проявени до момента, вече е индикатор. Знаци като: "не мога повече", "не издържам", "този живот ми тежи", трябва да се имат предвид”, каза Аделина Тодоровска от Института по психология на МВР.
Социалната подкрепа в такава ситуация има значение, когато на този човек му се покаже, че на някого му пука за него - на шефа му, на колегите му, смята експертът.
"Това трябва да бъде забелязвано и човекът да бъде забелязан. Понякога ние искаме само да бъдем видени, нищо повече", каза Тодоровска
Психолозите, които консултират служителите на МВР, отчитат, че стават все по-търсени.
„Често търсят съвет за децата си и за партньорските си взаимоотношения. И това е като да дадеш знак, че имаш нужда от помощ, но чрез друг човек”, смята Тодоровска.
По думите й, на полицаите им е трудно, защото трябва да бъдат на места, от които другите бягат.
Предстои психолозите на МВР да обучат началниците на средни нива в системата из цялата страна. Психолозите са категорични, че дори и най-прецизните тестове за подбор не могат напълно да изключат възможността в МВР да влязат хора, които не са за там. Много често служители, които си вършат работата според очакванията, "приспиват" бдителността на началниците за своите опасни черти от характера.